Two Angry Bewildered Friends Gesturing Thumbs Down Street Near University

Říkat ne není sobectví. Tohle kouzelné slovíčko zachrání před vyhořením a pomůže poznat přátele

Určitě znáte spoustu lidí, kteří jsou kdykoliv k dispozici, pomohou pokaždé a každému, kdo potřebuje. Nestěžují si, jsou připravení obětovat se a nikdy neodmítnou. Není to ale vždy ta nejlepší cesta, jak si udělat přátele. Ti toho mohou začít časem zneužívat, ale bohužel to neuvidíte. Naučte se proto odmítat a říkat ne na věci, které nemusíte zvládnout.

V očích ostatních rozhodně neklesnete, možná naopak

Možná jste byli vychováni stejným způsobem. Nesmíte nikoho odmítnout, na všechny okolo musíte brát zřetel. Naučte se ale starat hlavně sami o sebe – to je ten nejtěžší úkol, který musíte zvládnout. Jít a říct někomu, že mu pomůžete, je velmi jednoduché. Odmítání je mnohem těžší, co jiného ale dělat, pokud opravdu nemáte čas nebo nevíte, jak si poradit? Odmítnutí je jediné možné řešení.

Možná vám přítel „poděkuje“ za ochotu, ale pokud to tak bude, není to opravdový přítel. Přítel vezme na vědomí, že musíte mít čas také na sebe. A pokud ví, že jste mu kdykoliv pomohli, a zrovna teď se vám to nehodí, rozhodně nebude naštvaný a nebude vás pomlouvat mezi ostatními lidmi. Někteří si gesto odmítnutí mohou vzít i osobně, ale to už není váš problém. Vy máte řešit jen sami sebe.

Zdroj obrázku: Freepik

Je něco špatného na tom, někomu pomáhat?

Určitě budete považovaní za skvělého člověka, který pomůže všem lidem, kteří se ocitnou v tísni. Jestli to ale bude na úkor vaší rodiny nebo vašeho volného času, po nějaké chvíli už toho budete mít dost. Možná vám dojde, že lidé vaši ochotu jen zneužívají a nedají nic na oplátku. Stěhuje se vaše kamarádka do nového? Je jasné, že pomůžete s vybalováním nebo úklidem. Můžete ale čekat, že vám kamarádka upeče něco dobrého a uvaří kávu, abyste si u toho úklidu také mohli popovídat.

Jestli ale vidíte, že jenom kmitáte od jednoho k druhému, nemáte za to žádnou odměnu a navíc cítíte, že už vás taková pomoc ani nenaplňuje, nepřemáhejte se a odmítněte pomoc těm, kteří jen zneužívají vaši dobrotu. Spousta lidí si svou situaci ani neuvědomí, ale jsou na ni upozorněni ostatními, kteří si o daného člověka dělají starosti.

Zdroj: https://www.rhbot.ca/single-post/2020/02/13/saying-no-is-not-a-sign-of-weakness-it-s-a-sign-of-wisdom