Mockup Poster With Vertical Frames Empty Dark Blue Wall Living Room With Sofa Armchair 3d Rendering

Rodinné poklady se dědí po generace. Zub času se jich ale nemusí vůbec dotknout

Pokud nemáte po večerech co dělat nebo se chcete zabavit při tradičním seriálu, zkuste osvěžit kousky, které jste podělili po svých příbuzných. Poklady, které jste zdědili, mohou dostat nový lesk díky jednoduchým trikům, které si představíme. Jsou levné, ekologické a také účinné a nemusíte se bát, že byste danou věc zničili.

Pokud máte obrazy, vyčistěte rámy

Zdobené rámečky můžete snadno vyčistit, nejdříve je ale nutné sundat z rámu plátno, aby se nepoškodilo. Teprve poté ho vyčistěte. Prostředky vybírejte podle toho, z jakého materiálu je rám vyrobený. Na lakované dřevo se hodí měkký zubní kartáček, který namočte do směsi mýdlových vloček a vody. Na pozlacené rámy použijte vinný ocet, do kterého namočte houbičku.

I stříbro můžete snadno vyčistit. Budou k tomu stačit obyčejné brambory. Stříbrné šperky a další cennosti dejte do vody, ve které jste vařili brambory. Nechte deset minut působit, vyjměte šperky, opláchněte je pod čistou vodou a otřete hadříkem. Jako leštidlo bude skvěle fungovat slupka od banánů. Ovocná vlákna odstraňte, a slupkou otírejte stříbrné misky nebo šperky. Nakonec je otřete do sucha a budou vypadat jako nové.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyleštíte i mosaz nebo sklo

Pokud máte doma spoustu zděděného skla, nemusíte se děsit pokaždé, když přijde čas na jeho čištění. Sklo můžete umýt v teplé vodě, do které přidejte několik lžic octa. Poté opláchněte pod čistou vodou a sklenice nebo další sklo dejte do vody s citronovou šťávou. Nechte několik minut působit, opláchněte a otřete dosucha. I mosaz se může blýskat, jako by byla nová! Zelený sediment odstraníte pomocí hadříku na nádobí, který namočte do směsi ze dvou lžic zubní pasty a lžíce citronové šťávy.

Na mosaz můžete použít také obyčejný kečup. V tenké vrstvě ho naneste na mosaz, nechte hodinu působit a poté opláchněte a vyleštěte do sucha. Porcelán patří mezi materiály, které se dědí velmi často. Objevit se na něm mohou tmavé skvrny, které snadno odstraníte tamponem namočeným v citronové šťávě.

Zdroj: https://nmaahc.si.edu/explore/stories/tips-preserving-your-family-treasures