Romská menšina – peklo nebo ráj?

byrev / Pixabay

Dnes se mnoho lidí ohrazuje na diskriminaci rasy, avšak mnohdy je této diskriminace i zneužíváno. Je pravdou, že někteří lidé úplně zavrhují ty, co mají odlišnou barvu pleti, ale na druhou stranu ani Romové vždy neuznávají rasy bílé pleti.

Proč bývají Romové odsuzování?

Mnozí lidé si pojem Rom hned spojí s tím, že jde o člověka, který kromě toho, že má jinou barvu pleti, tak také krade, neumí se chovat a vždy jsou kolem něj problémy. Bohužel, to ve většině případů bývá pravda, jelikož Romové jsou temperamentní rasa, která se nebojí nahlas vyslovit snad cokoliv, co si myslí.

Bílý nebo černý

Pravdou je, že existují i Romové, kteří se snaží – dbají na své vzdělání a posílají i své děti do škol, aby právě nebyly ty, na které si lidé ukazují prstem. Také někteří pracují, aby dokázali, že když se řekne Rom, tak nejde jen o člověka, který sedí doma na gauči a pobírá dávky, ale že se zde najdou i poctiví lidé. Ostatně je to menšina jako každá jiná, i když nahlédnete do světa „bílých,“ tak uvidíte to samé, jako u Romů.

Budete se dívat na lidi, kteří jsou poctiví a snaživí, pečlivě chodí do práce, navštěvují školu, ale i zde naleznete lidi, kteří namísto práce sedí doma a žádají o peníze stát a bohužel také vandaly, kteří jsou nevychovaní, kradou anebo ničí věci, které jim nepatří a podobně. Takže je úplně jedno, jakou barvu kůže, kdo má, protože lidé jsou všichni stejní.

Romské osady

Je pravdou, že romská menšina se od bílých lidí trochu izoluje, jak si staví své osady, kde žijí spolu pohromadě. Ale nemůžeme se jim divit, nejde o to, že se k nám nechtějí družit, ale jde o původně kočovný kmen, kde jsou od mala vedení k tomu, že rodina je základem všeho a oni se tohoto pravidla opravdu drží.

Proto třeba jejich osady vypadají obrovské, ale pak zjistíte, že se jedná jen o jednu rodinu. Což Romům rozhodně nemůžeme zazlívat, protože jde o krásný zvyk, z kterého by si mnozí mohli dát příklad, aby si uvědomili, že rodina má být při sobě a měla by se vzájemně chránit. A je to také jeden z důvodů, proč jim nechybí láska a proč jí rozdávají tolik, když se dostanete do okruhu jejich rodiny anebo blízkých přátel. Je pravdou, že někteří ndávají, že z těchto osad jde hluk anebo, že tam uchovávají špínu.

Hluk je spojen s jejich tradičním životem, jsou zvyklí tančit a zpívat, tak jako my si pouštíme nahlas rádio. A špína opět záleží, o jakého Roma jde, někteří jsou zvyklí si kolem sebe dělat pořádek. Ale je také pravdou, že ti, kteří se snaží začlenit do života bílých, tak osady netvoří, protože bílí to moc nechápou.

Oni se snaží, tak proč se nesnažíme i my je přijmout mezi sebe? Neházejte je všechny do jednoho pytle, i když jde o Roma, může to být slušný člověk a dobrý přítel.