Rostliny se pod nánosem prachu dusí, očištění listů má však svá pravidla

Při úklidu nesmíme zapomínat ani na rostliny. I ty je občas potřeba očistit od prachu. Rostlina s listy pod nánosem prachu nemůže dýchat a zahyne, ať se o ni staráte sebelépe. Myslete proto při úklidu občas i na rostliny. Vyčistit lze od prachu všechny velikosti a typy listů, jen musíte vědět, jak na to. Zde najdete způsoby, jakými nejlépe a nejúčinněji vyčistíte listy rostlin od prachu tak, aby zase svítily jasně zelenou barvou.

Vlhký hadřík

Vlhkým hadříkem otírejte listy pouze větších rostlin, které mají listy pevné. Malé listy byste vlhkým hadříkem otírali hodně dlouho, na ně použijte jinou metodu, kterou najdete níže. Pokud jsou ale jisty pevné a velké, nemusíte se bát, že je polámete a cesta vlhkého hadříku je ta nejjednodušší. Nezapomeňte hadřík průběžně proplachovat. Hadříkem od prachu byste rostlině moc nepomohli.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sprchování rostlin

Rostliny, které mají velké množství malých listů, by se vám hadříkem velmi špatně utíraly. Proto je nejrychlejší a nejjednodušší tyto rostliny, pokud to lze, jednoduše přenést do vany a osprchovat. Sprchujte rostliny studenou nebo vlažnou vodou. Vylejte vodu z podmisky a nechte rostlinu pořádně oschnout. Zároveň z hlíny vyteče všechna přebytečná voda. Na své místo vracejte až perfektně suché rostlinky.

Čištění štětcem

Čistit rostliny štětečkem je poměrně zdlouhavá a namáhavá práce. Vyplatí se pouze u rostlin, které mají na listech chloupky. Tam jiná možnost neexistuje. Hadříkem ani sprchou byste rostliny vyčistit nedokázali. Štěteček odstraní prach opravdu všude a zároveň se vám nemůže stát, že byste listy rostlin poškodili. Tento způsob použijte také u rostlin, které v žádném případě nesnesou kontakt s vodou na listech. Taková rostlina by jinak mohla velmi rychle odejít. Jsou to zejména rostliny, kterým po kontaktu s vodou žloutnou a odchází listy, když je omylem pokropíte při zalévání.