Rozmarýnový olej působí blahodárně na tělo i mysl a zbaví nás dotěrného hmyzu

Ačkoli je rozmarýn známý především jako přísada do vaření, má tato bylinka i mnoho jiných využití. Jedním z nich je rozmarýnový olej, o jehož pozitivních účincích na naše zdraví, mysl i krásu věděly už naše babičky. Jaké benefity jsou s ním spojeny a proč byste ho měli mít doma i vy? 

Stimuluje růst vlasů

Jedním z nejběžnějších typů vypadávání vlasů je tzv. alopecie, která postihuje ženy i muže. Rozmarýnový olej léčí alopecii tím, že zabraňuje tomu, aby vedlejší produkt testosteronu útočil na vlasové folikuly, což je příčinou tohoto stavu. Jestli trápí vypadávání vlasů i vás, masírujte si pokožku hlavy tímto olejem alespoň dvakrát týdně. Respondenti studie také uvedli, že se jim zmírnilo svědění pokožky hlavy a tvorba lupů.

Zdroj obrázku: Freepik

Zlepšuje funkce mozku

Výzkumy prokázaly, že vdechování rozmarýnového oleje posiluje paměť a zlepšuje koncentraci. Když byly studentům položeny matematické otázky v místnosti, po které byl rozptýlen rozmarýnový olej, jejich rychlost a přesnost se zvýšila přímo úměrně k době, po kterou byl olej rozptýlen. Inhalace rozmarýnového oleje také prokazatelně zlepšuje funkce mozku u lidí trpících demencí a Alzheimerovou chorobou.

Působí jako repelent

Chcete-li zabránit přístupu škodlivému hmyzu, který vás může kousnout, zamořit vaši zahradu, nebo dokonce zavítat k vám domů, zvažte rozmarýnový olej jako přírodní alternativu k chemickým prostředkům, které nejsou bezpečné pro životní prostředí ani pro naše zdraví. Smíchejte několik kapek oleje s vodou a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Výsledný roztok můžete použít přímo na tělo, nastříkat kolem oken a dveří nebo kolem posezení na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jiná použití

Jak jsme se dočetli výše, má rozmarýnový olej opravdu mnoho blahodárných účinků na naše tělo i mysl. Mezi ty, které ještě stojí za zmínku, patří také následující benefity:

  • Má antioxidační a protizánětlivé účinky, díky kterým může bojovat proti rakovinovým buňkám.
  • Pomáhá zmírňovat bolest.
  • Stimuluje uvolňování žluči, což je důležité při trávení tuků, a aktivuje obranné mechanismy k ochraně jater.   
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rosemary-oil-benefits