Roztroušená skleróza se může týkat i vás. Rozpoznejte včas varovné příznaky
Roztroušená skleróza je vážné autoimunitní onemocnění, které je spojené s postižením centrální nervové soustavy. Imunitní systém těla napadá své vlastní nervové buňky. Nejvíce tato nemoc postihuje mladé lidi v produktivním věku. Léčba zatím neexistuje, ovšem průběh RS se dá zmírnit speciálními léky. A jak nemoc poznat?
Příznaky roztroušené sklerózy
Mezi typické projevy nemoci můžeme zařadit:
- značnou až chronickou únavu,
- střídání nálad (deprese a euforie),
- brnění v horních i dolních končetinách,
- ztuhlost těla a zhoršená pohyblivost,
- zhoršené vidění na jedno oko,
- pocit na omdlení a malátnost,
- problémy s myšlením, pamětí i komunikací.
Pokud u sebe nebo blízkého zaznamenáte kombinaci těchto příznaků, které přetrvávají, neváhejte kontaktovat ošetřujícího lékaře. Ten vás zpravidla nasměruje na neurologickou ambulanci, kde podstoupíte vyšetření.
Jak se roztroušená skleróza diagnostikuje?
Při návštěvě neurologické ambulance vám lékař provede nejprve neurologické vyšetření. Poté následuje zpravidla provedení lumbální punkce a magnetická rezonance. Na základě výsledku těchto vyšetření se buď RS diagnostikuje, anebo vyvrátí. Možné také je, že bude pacient s negativním nálezem kontinuálně sledován v centru demyelinizačních onemocnění (prováděny jsou pravidelné roční kontroly). Všechny tyto faktory posuzuje odborník.
Léčba roztroušené sklerózy
V případě, že je roztroušená skleróza podchycena včas a na začátku, jsou vyhlídky nemocného poměrně světlé. Pomocí léků může dojít k zastavení průběhu nemoci a potlačení příznaků. K tomuto účelu primárně slouží při akutním stavu kortikoidy, které se používají intravenózně, a také dlouhodobá biologická léčba (aplikace injekcí). Výhodou je, pokud dotyčný žije zdravějším stylem, tedy sportuje, nekouří a nepožívá ve velkém množství alkoholické nápoje. To ostatně pomůže i k lepšímu stavu psychiky (předejde se předepisování antidepresiv).
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/symptoms-causes/syc-20350269