Roztroušená skleróza se může týkat i vás. Rozpoznejte včas varovné příznaky

Roztroušená skleróza je vážné autoimunitní onemocnění, které je spojené s postižením centrální nervové soustavy. Imunitní systém těla napadá své vlastní nervové buňky. Nejvíce tato nemoc postihuje mladé lidi v produktivním věku. Léčba zatím neexistuje, ovšem průběh RS se dá zmírnit speciálními léky. A jak nemoc poznat?

Příznaky roztroušené sklerózy

Mezi typické projevy nemoci můžeme zařadit:

  • značnou až chronickou únavu,
  • střídání nálad (deprese a euforie),
  • brnění v horních i dolních končetinách,
  • ztuhlost těla a zhoršená pohyblivost,
  • zhoršené vidění na jedno oko,
  • pocit na omdlení a malátnost,
  • problémy s myšlením, pamětí i komunikací.

Pokud u sebe nebo blízkého zaznamenáte kombinaci těchto příznaků, které přetrvávají, neváhejte kontaktovat ošetřujícího lékaře. Ten vás zpravidla nasměruje na neurologickou ambulanci, kde podstoupíte vyšetření.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se roztroušená skleróza diagnostikuje?

Při návštěvě neurologické ambulance vám lékař provede nejprve neurologické vyšetření. Poté následuje zpravidla provedení lumbální punkce a magnetická rezonance. Na základě výsledku těchto vyšetření se buď RS diagnostikuje, anebo vyvrátí. Možné také je, že bude pacient s negativním nálezem kontinuálně sledován v centru demyelinizačních onemocnění (prováděny jsou pravidelné roční kontroly). Všechny tyto faktory posuzuje odborník.

Léčba roztroušené sklerózy

V případě, že je roztroušená skleróza podchycena včas a na začátku, jsou vyhlídky nemocného poměrně světlé. Pomocí léků může dojít k zastavení průběhu nemoci a potlačení příznaků. K tomuto účelu primárně slouží při akutním stavu kortikoidy, které se používají intravenózně, a také dlouhodobá biologická léčba (aplikace injekcí). Výhodou je, pokud dotyčný žije zdravějším stylem, tedy sportuje, nekouří a nepožívá ve velkém množství alkoholické nápoje. To ostatně pomůže i k lepšímu stavu psychiky (předejde se předepisování antidepresiv).

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/symptoms-causes/syc-20350269