Rozvod se týká stále většího počtu manželství. Připravte se na vypořádání společného majetku včas

Dnešní hektická doba nabízí mnoho možností a příležitostí, ovšem manželským párům a jejich majetku moc nepřeje. I když bychom si přáli pravý opak, s rozvody se setkáváme čím dál častěji. Proč tomu tak je, se můžeme jen dohadovat. Spíše než otázku proč bychom ale měli řešit, jakým způsobem lze majetek při případném rozvodu ochránit. Je těžké již při svatbě myslet na rozvodová opatření, ale je to lepší než pak řešit případné problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Předmanželská smlouva

Pokud jste podepsali předmanželskou smlouvu, je to pro vás jistota, kterou se můžete řídit. Zde dochází k tomu, že si zvolíte, jakým způsobem si budete při případném rozvodu dělit majetek. Pokud jste ji nepodepsali, musíte počítat s tím, že se majetek bude dělit podle zákona. To znamená, že to, co bylo vaše před manželstvím, bude vaše i po rozvodu, a majetek, který jste nabyli během let manželství, se bude dělit rovným dílem, tedy napůl. Pokud jste tedy vložili peníze do něčeho, co bylo vašeho partnera již za svobodna, měli byste trvat na tom, aby vás učinil spolumajitelem.

Druhá svatba

Než se vrhnete do organizování druhé svatby, tentokrát s jiným partnerem, měli byste mít vyřešené všechny záležitosti z prvního manželství. Nepouštějte se do nové svatby dřív, než bude jasno v rozdělení majetku i v péči o nezletilé děti, případném dědictví bývalého partnera a dalších věcech. Až se nastěhujete k novému protějšku a stvrdíte vztah manželstvím, myslete také na to, že musíte chránit svůj majetek jako před prvním rozvodem. Nikdy nevíte, co všechno se může stát. Pokud se stěhujete ke svému manželovi, rozhodně uzavřete alespoň nájemní smlouvu, i ta vám může pomoci při případném dalším rozvodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Společný život bez svatby

Řešení existuje i pro ty z vás, kteří se rozhodnou žít spolu bez kusu papíru a snubních prstenů. V tomto případě stačí ozvat se notáři a sepsat s ním smlouvu, která všechno vyřeší. Jedná se vlastně o takovou předmanželskou formu bez nutnosti manželského svazku. Rozhodně tedy hledejte způsoby, jak si majetek udržet i po rozchodu.

Zdroj: https://www.divorcemag.com/articles/protect-real-estate-assets-from-impending-divorce