Two Raw Seabass With Spices

Ryby na jídelníček patří. Je důležité vybrat správný druh

Ryby patří na zdravý jídelníček. Existuje mnoho oblíbených druhů, které lidé rádi připravují nejen na sváteční tabuli. Mezi nimi ale nechybí ani takové ryby, kterým bychom se měli vyhnout. Odborníci varují, že mohou být nebezpečné pro zdraví. Jaké ryby nekupovat?

Znečištěné vody

Odborníci na výživu nabádají, abychom nahradili červené a drůbeží maso rybami. Jsou zdravé, nízkokalorické, bohaté na bílkoviny a omega-3 kyseliny, dodají tělu vitamíny A a E, fosfor, hořčík, železo a zinek. Znečištění vod ale znamená, že některé ryby již nejsou zdravé. S jejich masem do sebe dostáváme mikroplasty a těžké kovy vypouštěné do oceánů. Sladká voda je kontaminovaná dusičnany a pesticidy ze zemědělské půdy. Ryby chované na farmách jsou krmeny antibiotiky. Kterým druhům je lepší se vyhnout?

Zdroj obrázku: Freepik

Zdroje těžkých kovů

Pangasius je díky dobré chuti, dostupnosti a nízké ceně oblíbenou rybou. Cena je ale jeho jedinou výhodou. Pangasiové na farmách jsou krmeni umělými granulemi s rybí moučkou, antibiotiky a hormony. Maso tak nemá žádné nutriční hodnoty. Navíc tato ryba vykazuje tendenci hromadit těžké kovy, a proto se nedoporučuje dětem a těhotným ženám. Podobně je na tom i tilápie, která má nejvyšší koncentraci olova a její maso je bohaté i na rtuť a kadmium. Hodně těžkých kovů obsahuje i maso tuňáka, a to hlavně v konzervované formě. Zároveň je zdrojem histaminu, hormonu, který je příčinou alergických reakcí.

Lepší volba

Lososa považujeme za nejchutnější z ryb. Lékaři ale nedoporučují jíst lososy z chovů na farmách. Jejich maso může obsahovat dioxiny, pesticidy a antibiotika, krmeni jsou moučkou s obsahem barviva. Výživné je maso tresky, i když podle výzkumů má velmi často vysoké koncentrace dioxinů/furanů a PCB. Co si proto připravit za ryby? Dobrou volbou je sleď, ovšem ne v solené formě, dále pstruh a pražma nebo také makrela, ale nikoliv uzená. Neprohloupíte ani se sardinkami.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-best-worst-fish, https://www.healthline.com/nutrition/11-health-benefits-of-fish, https://www.eurekalert.org/news-releases/603888, https://www.peta.org/living/food/top-10-reasons-eat-salmon/