Small Business Worker Watering Plants

Rýžová voda je výživným hnojivem pro pokojové a balkonové rostliny

Co se zbytky vody, která zůstane po uvaření rýže v hrnci? Mnoho lidí ji vylévá do dřezu. Jenže to zatím netuší, jak velkou chybu dělají. Voda z rýže do kanalizace určitě nepatří. Obsahuje totiž velké množství vitamínů a minerálů. V podstatě se jedná o malý zázrak, který bychom měli používat pravidelně při péči o květiny. Voda z rýže je totiž nejlevnějším a velmi účinným hnojivem pro pokojové rostliny.

Využívejte rýžovou vodu jako výživné hnojivo pravidelně

Jednou z největších výhod používání rýžové vody při péči o pokojové rostliny nebo balkonové květiny jsou její nízké pořizovací náklady, ale také schopnost udržovat správnou vlhkost půdy. Domácí směs z rýžového odvaru navíc pomáhá rostlinám zdravěji a rychleji růst. Tyhle výhody využijete především v suchém prostředí, které zvyšuje nároky na kvalitní růst rostlin.

Pokud se podíváme na pozitivní aspekty související s pravidelným používáním rýžové vody, již brzy po pravidelné aplikaci uvidíme snížení náchylnosti rostlin na nejrůznější choroby a napadení škůdci. Vzniklé hnojivo má mírně zásadité pH a při pravidelném používání příznivě ovlivňuje kvalitu půdy. Tak usnadní všem pokojovým rostlinám lépe absorbovat a zpracovávat živiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak použít vodu z rýže na zálivku rostlin?

Rýžová voda není nic jiného než odpad po uvaření rýže. Připravit si ji můžete i mytím a namočením rýže. Jak si tento zázračný nálev připravit doma?

  1. Hrnek rýže nasypte do misky a přidejte tři hrnky studené vody.
  2. Rýži ve vodě důkladně properte a sceďte. Zbavíte ji všech nečistot, které by se mohly přenést na rostliny.
  3. Rýži znovu promíchejte s vodou, dokud voda nezíská mléčnou barvu. A takto nechte odležet 15 minut.
  4. Rýži sceďte a tekutinu přelijte do rozprašovače.

Při zalévání rostlin je nutné vodu z rýže naředit čistou vodou v poměru 1 : 1. Připravená směs je ideální pro postřik rostlin i na zalévání substrátu. Ideální čas na zálivku je ráno, kdy budou rostliny lépe přijímat vláhu a živiny.

Zdroj: https://nnc.gov.ph/regional-offices/mindanao/region-ix-zamboanga-peninsula/6230-rice-water-is-also-good-for-plants