S insomnií se potýká každý desátý, řešení přitom máme doslova ve svých rukách

Chronická nespavost se může směle zařadit mezi civilizační choroby. Výzkumy ukazují, že téměř 10 % populace trpí insomnií a dalších 20–30 % má se spánkem vážné potíže. Nespavost postihuje téměř všechny věkové skupiny a výjimkou nejsou ani malé děti nebo senioři. Přitom je spánek pro člověka naprosto nezbytný. Umožňuje tělu intenzivní regeneraci, pomáhá se zapamatováním nových informací, dodává energii a uvolňuje mysl. Chronická nespavost patří mezi vážné problémy a vyžaduje lékařskou pomoc. Terapii ale můžete podpořit i domácími prostředky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Síla aromaterapie

Již staří Egypťané věřili v magickou sílu éterických olejů, a dokonce i tomu, že lze s jejich pomocí léčit konkrétní neduhy. Použití vhodných vonných látek má na člověka uklidňující a uvolňující účinky. Na trhu najdete dokonce speciálně ošetřené matrace, které jsou naimpregnované přírodními oleji. Levnější varianta je večerní koupel s některým z těchto olejíčků:

  • levandule,
  • eukalyptus,
  • citronová tráva,
  • santalové dřevo.

Vytvoření vhodných podmínek ke spánku

Možná si to ani neuvědomujete, ale na kvalitu spánku má vliv mnoho nenápadných faktorů. Například ložní prádlo. Povlečení by mělo být vyrobeno ze vzdušného materiálu. Mezi nejkvalitnější materiály patří bavlna, len a satén. Před spaním místnost vyvětrejte, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch s vysokým obsahem kyslíku. A hlavně – vypněte telefon.

Zdroj obrázku: Pixabay

Surfování na mobilu do dlouhých nočních hodin netrápí jen mladou generaci. Používání chytrých telefonů v posteli prokazatelně způsobuje poruchy spánku a může mít velmi negativní vliv na vaše zdraví. Lidé se i po odložení telefonu na noční stolek cítí probuzení a rozechvělí a nemohou pak ještě dlouho usnout. Způsobuje to modré světlo, které telefon vyzařuje. Tento druh světla totiž předává do našeho mozku jasný signál, že ještě není čas jít spát.