Office 620822 1280

S tímhle přítelem do postele nechoďte. Telefon vám klidný spánek nedopřeje

Existuje hned několik důvodů, proč neusínat s mobilním telefonem v ruce. To samé platí také pro notebooky nebo tablety. Večer před spaním byste již neměli koukat do obrazovek ani pracovat z pohodlí postele. Pro kvalitní spánek je důležité, aby byl mozek odpočinutý a nezaměstnaný.

Telefon ovlivňuje spánek i celkové zdraví

Ložnice nebo místnost, kde spíte, by měla být dobře zatemněná, televize, počítač nebo telefon by v ní neměly mít místo. Pokud je tam máte, vypínejte přístroje alespoň hodinu před usnutím. Totéž dělejte s mobilním telefonem.

Dnešní mobilní telefony jsou již natolik chytré, že místo světla modrého svítí žlutě. I tak by se měl mobilní telefon položit ještě dlouho předtím, než se chystáte jít spát. Odpočinek potřebuje nejen tělo, ale také oči, pro které je kvalitní spánek důležitý. Oči se totiž hýbou i během spánku. Někdo ale může spát i s otevřenýma očima, což pro ně není bezpečné.

Zdroj obrázku: Pixabay

Místo mobilního telefonu si do ložnice pořiďte klasický budík

Neustálé používání mobilního telefonu může způsobit nekvalitní spánek, ale také bolesti hlavy. Vědci provedli už několik studií, které dokázaly, že používání elektroniky před spaním není pro zdraví člověka dobré. Lidské tělo v noci vytváří melatonin, což je hormon tmy a spánku. Tento hormon řídí naše biologické hodiny, a pokud ho není dostatek, může to být pro lidské tělo problém, protože melatonin omezuje tvorbu volných radikálů nebo chrání nervovou soustavu. Mobilní telefon si tak před spaním vypněte, protože i když si nastavíte budík, není nutné ho mít zapnutý. V každém případě je nejlepší koupit si klasický budík a mobil do ložnice vůbec nebrat. Ložnice by měla být místo klidu a relaxace, místo, kde si odpočinete a načerpáte sílu do dalšího dne. Mnoho lidí také usíná u zapnuté televize, která tak může hrát celou noc a ovlivňovat funkci našeho mozku, který sice odpočívá, ale vnímá, že obrazovka bliká a vysílá obrazy. Ujistěte se, že máte vše vypnuté, a teprve poté se uložte ke spánku.

Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/