Teapot 691729 1920

S vodním kamenem ve varné konvici si hbitě poradí tyto čtyři domácí metody

Vodní kámen jistě trápí každou domácnost. V drtivé většině oblastí se trápíme s tvrdou vodou, která ničí mnohé domácí spotřebiče. V případě vodního kamene v konvici to platí dvojnásobně. A je jedno, zda používáte klasickou konev na sporák nebo rychlovarnou. Vodní kámen je velmi nevzhledný, ale hlavně ničí chuť a kvalitu vody. Křupající kousky vodního kamene v ranní kávě či čaji opravdu nejsou nic moc. Nemusíte měnit konev, vodní kámen jednoduše odstraňte pomocí níže uvedených způsobů.

Slupky od brambor

Jestliže zvolíte k vyčištění konve právě slupky od brambor, dejte pozor, abyste pracovali pouze se slupkami dokonale čistými bez zbytků hlíny. Do zanesené konve vhoďte hrst bramborových slupek, nalijte k nim vodu a uvařte ji. Bramborové slupky v konvi nechte ještě hodinu působit, pak vodu vylijte, slupky vyhoďte a můžete si uvařit třeba čaj.

Lihový ocet

Ocet je asi nejvíce používanou surovinou nejen pro čištění konve, ale rovnou pro úklid celé domácnosti. Nalijte do konve sklenici vody a sklenici octa. Roztok vařte opakovaně tak dlouho, dokud se všechen vodní kámen ze dna konve neoloupe. Až se to podaří, vylijte roztok i s vodním kamenem do výlevky a konev vypláchněte čistou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Citronová šťáva

Podobně jako lihový ocet funguje také šťáva z vymačkaného citronu. Na vyčištění jedné konve budete potřebovat šťávu ze dvou až tří citronů. Následný postup je stejný jako u použití lihového octa. Citronovou šťávu se sklenicí vody vlijte do konve a vyvařte ji. Vyvářejte konev tak dlouho, dokud vodní kámen nepůjde vylít.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jedlá soda

Jedlá soda je podobně jako ocet velmi hojně využívaná při úklidu domácnosti. Poradí si s mnohými nečistotami včetně vodního kamene. Několik čajových lžiček jedlé sody nasypte do konve a zalijte ji vodou. Konev následně vyvařte. Pokud vodní kámen po vylití roztoku nezmizí, postup opakujte.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-descale-a-kettle/