Šálek ranní kávy příjemně nastartuje do nového dne. Plány na zhubnutí ale může zmařit

Těžko najít domácnost, kde se nevyskytuje kávovar, nebo alespoň rychlovarná konvice na přípravu turecké nebo rozpustné kávy. Kávě holdují stamiliony lidí po celém světě. Kromě pozitivních účinků, které jim pití přináší, doplnění energie a povzbuzení mysli, milují její chuť a aroma. Pití kávy má ale také negativní dopady na zdraví, podle vědců z Cornellovy univerzity může mimo jiné způsobovat otylost.

Pro potěšení i povzbuzení

Proč lidé pijí kávu? Pro mnoho lidí po celém světě znamená ranní káva začátek dne, protože má příjemnou chuť a jedinečné aroma. Kofein obsažený v hrnku černého moku pomáhá stimulovat mysl a zlepšuje koncentraci. Při pravidelném pití kávy se snižuje riziko degenerativních onemocnění, především demence, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. Podle různých studií káva pomáhá i při léčbě depresí a psychických obtíží, regeneruje játra a je vysvobozením po alkoholovém dýchánku. Má samozřejmě ale také svá negativa.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rychlá peristaltika i přibírání na váze

U kávy jsou jednou z nevýhod diuretické účinky, proto po vypití ranního šálku dochází k častějšímu močení, ale také k rozhýbání střev. Rychlejší peristaltika stimuluje fungování tlustého střeva, rychlejší metabolismus může být výhodou při hubnutí, v opačném případě ale dotyčný může pociťovat hlad po rychlém natrávení potravy. Dalším negativem je, že kofein narušuje schopnost chuťových buněk rozeznat intenzitu sladké chuti. Podle vědců právě tento fakt způsobuje, že lidé, kteří pijí často kávu, tloustnou.

Ještě jeden dortík, prosím!

Na tento poznatek se zaměřili výzkumníci z Cornellovy univerzity v New Yorku, kteří rozdělili dobrovolníky do dvou skupin. Jedni pili kávu s obsahem kofeinu o 200 miligramech, druzí zcela bez kofeinu. Obě skupiny si měly nápoj osladit a ohodnotit sladkost na stupnici. Skupina, která pila kávu s kofeinem, hodnotila svou kávu jako méně sladkou. To je podle vědců také odpověď na otázku, proč si milovníci kávy dávají dorty nebo zákusky k oblíbenému teplému nápoji a nepřijdou jim tolik sladké. Více zkonzumovaných sladkostí pak vede podle této studie k nekontrolovatelnému přibírání na váze.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/coffee-and-weight-gain