Šampon plný chemie vlasy zbytečně zatíží. Přírodní alternativy jim prospějí mnohem víc
Oblíbenými prostředky nejen na vlasy, ale také na mytí nádobí jsou takové, které velmi pění, a tím pádem máme pocit, že máme vlasy umyté a nádobí lesklé a čisté. Jestli ale máte problémy s pokožkou, je dobré šampony nahradit přírodními přísadami, které vlasy nepoškodí.
Šampony z drogerií obsahují SLS a SLES
SLS a SLES patří mezi složky, které často obsahují právě šampony. Lidé s citlivou pokožkou hlavy mohou ale po použití takových šamponů pociťovat svědění hlavy nebo si budou muset hlavu umýt znovu, ale jiným šamponem, který nebude pokožku hlavy tolik dráždit.
Šampony s těmito složkami sice vlasy dokonale umyjí, dobře vyčistí pokožku hlavy a hlavně pění, ale na druhou stranu mohou pokožku vysušovat, dráždit a také se mohou objevit jiné kožní problémy. Jestli používáte chemickou kosmetiku dlouhodobě a často, může se stát, že si poškodíte ochranný plášť pokožky, což může způsobit nadměrné maštení.
Vyměňte chemické šampony za přírodní suroviny
SLS a SLES jsou stále častěji v kosmetickém průmyslu nahrazovány přírodními surovinami, které jsou k pokožce šetrnější a navíc vyjdou mnohem levněji. Lékařské mýdlo patří právě mezi ně. Jemně pění, prací vlastnosti jsou účinné. Chia semínka zklidní podráždění pokožky hlavy, některé bobule zase vyhladí pokožku.
Použít můžete také extrakt z břízy nebo chmelu, který posílí prameny vlasů. Jestli chcete omezit sekreci kožního mazu, zkuste dehtový šampon. Oblíbené jsou také kopřivové nebo heřmánkové šampony, oplachy z těchto bylinek si můžete udělat snadno i doma. Doma si můžete také vypěstovat různé druhy bylin, které pak můžete uvařit a vývar z nich používat na oplachy. Oblíbenou metodou mytí vlasů je „no poo“, což znamená, že si vlasy vůbec nemyjete šampony, ale používáte přírodní suroviny jako kávu, vejce nebo bylinky.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/beauty/hair/a20705785/homemade-shampoo-conditioner-recipes/, https://www.webmd.com/beauty/what-to-know-about-shampoo-ingredients