Saunování zlepší náladu a udrží tělo v kondici, má ale svá pravidla

Sauna je malý, velmi horký prostor, ale také životní styl. Saunování je velmi populární ve Finsku, odtud také název pro finskou saunu, která se vyznačuje vysokou teplotou a nízkou vlhkostí.

Jak sauna působí na lidský organismus?

Saunování ovlivňuje fyzičku stejně jako běhání nebo kardiocvičení. Některým lidem dělá sauna vyloženě dobře, protože uvolňuje mysl a přináší dobrou náladu. Pravidelné saunování pomáhá v boji proti stresu, protože dochází k uvolňování svalového napětí a odstranění únavy. Výborným pomocníkem jsou éterické olejíčky, které můžete použít právě v sauně. Při pobytu v teplotě mezi 60 až 90 stupni Celsia lidské tělo vylučuje nadměrné množství potu a zároveň se s potem tělo zbavuje škodlivých látek a toxinů, jako jsou chloridy, sodík, mangan a jiné.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zásady správného saunování

Organismus při saunování vystavujete poměrně velké zátěži. Než začnete navštěvovat saunu, seznamte se s pravidly, abyste věděli, do čeho jdete. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, raději se o vhodnosti saunování poraďte se svým lékařem. Typicky může jít o problémy se srdcem, vysoký krevní tlak, cukrovku, ale kontraindikací je také těhotenství, menstruace nebo obyčejné nachlazení. Pamatujte také na to, že sauna není bar ani party. Člověk, který požil alkohol, nemá v sauně co dělat. Nejenom, že ruší ostatní, kteří si do sauny přišli odpočinout, ale především ohrožuje svoje zdraví. Alkohol rozšiřuje cévy a zvyšuje krevní tlak a pobyt v horkém prostředí může přivodit náhlé úmrtí. To samé platí pro jiné omamné látky. Tyto věci prostě k saunování nepatří.

Základní zásady saunování nejsou složité. Jednou z nich je důkladné osprchování před vstupem do potní místnosti. V samotné sauně pobývejte jen tak dlouho, dokud je vám to příjemné, nemusíte nutně naplnit počet minut daného cyklu. Druhou hlavní zásadou je odpočinek mezi jednotlivými cykly a doplňování tekutin po každém pobytu v potní místnosti. Musíte tělo nechat dostatečně vychladnout v ochlazovacím bazénku nebo jen tak při odpočinku a teprve poté můžete absolvovat další cyklus, jen tak má saunování smysl.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-use-a-sauna