Se zavřenými salony ženy začínají improvizovat, zjišťují, že na nehty skvěle pomáhá olej vhodný do salátů
Upravené ruce se zdravými nehty jsou dobrou vizitkou, ale také zrcadlem celkového zdravotního stavu nositelky. Ulámané, zkroucené nebo dokonce okousané nehty nevypadají nejlépe. Za nevzhlednými nehty může stát nedostatečná péče nebo nevhodná strava chudá na vitamíny a minerály, lámavost a změna barvy nebo struktury značí naopak zdravotní potíže. Co udělat, aby byly nehty zase zdravé a krásné?
Ruce pravidelně ošetřujte a chraňte
O nehty je nutné pečovat po celý rok, během horkých letních dnů hydratujte ruce pomocí krému s ochranou proti UV záření. Na noc ošetřete krémem nebo vazelínou pro hloubkovou výživu pokožky na rukou, ale také nehtů a nehtových lůžek. V chladných dnech ruce chraňte pomocí rukavic, nízké teploty a suchý mrazivý vzduch způsobuje vysušování pokožky a rozvinutí ekzému. Kromě chladu způsobuje vysušování pokožky voda, čistící prostředky a chemikálie, proto při úklidu a mytí nádobí používejte ochranné rukavice.
Pomůže olivový nebo ricinový olej
Kromě hydratačního krému na ruce můžete použít pro ošetření rukou a nehtů rostlinné oleje. Vhodný je olivový olej, ale pokožku hloubkově vyživí a zregeneruje také olej z černého kmínu nebo ricinový olej. Právě olej z ricinovníku zahladí i jemné vrásky nebo jizvy, zklidní podrážděnou kůžičku v okolí nehtového lůžka. Kromě toho je nutné dodat tělu dostatek vitamínů a minerálů.
Mléčné výrobky i ořechy
Pro dobře vypadající nehty je potřeba doplnit především vitamíny řady A, B a H, kromě toho také minerály, jako jsou železo, hořčík nebo vápník. V jakých potravinách se přirozeně tyto důležité látky nacházejí? Prospěje zvýšená konzumace mléčných výrobků, vajec, ryb a jater. Ze zeleniny a ovoce jsou vhodné listové saláty, špenát, mrkev, červená řepa, zelí, česnek nebo banány a různé druhy ořechů.
Při plísňových onemocněních pomůže jablečný ocet
Křehké a lámavé nehty mohou být také napadeny plísněmi nebo houbami. Zatímco bílé skvrnky a různé vodorovné čáry a rýhy vznikají při nedostatku živin a vitamínů, případně při hormonálních změnách, barevné skvrny jsou známkou onemocnění. Zarudnutí způsobuje infekce nebo hniloba, žluté skvrny jsou způsobeny mykózou, celková bledost souvisí s anémií.
Zdroj: dietaesfitnesz.hu, Autorský text