Se zimním oblečením letos do čistírny nemusíte. Snadno ho vyčistíte v pohodlí domova

Zimní oblečení většinou dáme do čistírny a poté po zimě uložíme do skříně, kde zase čeká na svou chvíli. Některé chemické prostředky ale můžou nejen oblečení zničit, ale navíc vás to bude stát velké peníze. Jestli chcete ušetřit, ale své zimní oblečení chcete mít čisté, poradíme, jak na to pomocí domácích metod, které jsou funkční, levné a nezatěžují životní prostředí.

Záleží na tom, jakou máte kožešinu

Světlé kožešiny, které jsou špinavé, můžete vyčistit pomocí směsi pšeničných otrub a mastku – vetřete ji do oblečení, srolujte oblečení kožešinou dovnitř a nechte tři dny působit. Po této době odstraňte zbytky štětinovým kartáčem a vyvětrejte oblečení na balkoně. Světlou kožešinu, která má krátký chlup, vyčistíte o něco snáze. Dejte oblečení na prkno, které opřete o vanu.

Posypte mastkem, vetřete a nechte půl hodiny působit. Poté oblečení vyklepejte a znovu použijte kartáč a vyčešte zbytky mastku. Tmavou kožešinu můžete vyčistit pomocí pšeničných otrub. Zahřejte je na 40 stupňů a naneste na celou kožešinu, poté protřepejte. Je to velmi oblíbená metoda, která nestojí moc peněz, ale funguje.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak uchovat kožešinu přes letní měsíce?

Kožešinu a další zimní oblečení musíte uklidit do šatních skříní nebo jiných míst, kde musí několik měsíců počkat, až ho budete zase potřebovat. Můžete si ušít tašku ze lněné látky, která ochrání oblečení nejen před moly, ale také před prachem a nečistotami. Do sáčku můžete přidat levanduli nebo šalvěj pro větší efekt.

Pokud máte doma ovčí kožich, můžete ho očistit pomocí směsi mléka a čpavku. Nejdříve směs vyzkoušejte na místě, které není viditelné, protože se mohou objevit skvrny. Kvůli čpavku pak nechte kožešinu uschnout na dobře větraném místě. Vlněný svetr, který máte delší dobu ve skříni a je zplstnatělý, můžete ošetřit pomocí vlažené vody, do které přidejte tekutý glycerin.

Zdroj: https://www.realsimple.com/beauty-fashion/clothing-care/how-to-wash-winter-coats-gloves