Beautiful Young Woman Brushing Her Long Hair Front Her Mirror

Šedivění vlasů jde zpomalit přirozenou cestou. Klíčem je každodenní dávka vitamínů

Některé ženy se šedivění vlasů nebojí a nemají problém se změnou barvy svých vlasů. Na druhé straně však existují ženy, které udělají cokoli, aby zakryly šedé vlasy. Strava přitom dokáže barvu vlasů velmi ovlivnit.

Objevují se také u mladých lidí

I když šedé vlasy se nejčastěji pojí se stárnutím, v dnešní době se stále častěji objevují u mladých lidí. Předčasné šedivění obvykle postihuje lidi, kteří jsou pod silným stresem, jsou nervózní, hyperaktivní nebo trpí anémií. Riziko časného šedivění se zvyšuje u lidí trpících častými bolestmi hlavy, vedoucími nepravidelný životní styl, nestarajícími se o hygienu spánku a vyváženou stravu, včetně užívání alkoholu, kávy a nikotinu.

Proces šedivění vlasů se zvyšuje s každým rokem života. Monocyty, které produkují barviva, jsou zodpovědné za barvu našich vlasů. Když je jejich práce narušena, objeví se vlasy bez barviva. A ačkoli náš životní styl může ovlivnit stav vlasů, primárně jsou za šedivění zodpovědné naše geny. S tímto stavem velmi úzce souvisí také naše strava.

Zdroj obrázku: Freepik

Nesprávná strava a šedivění

V případě procesů šedivění vlasů je třeba poznamenat, že nesprávná strava může oslabit a urychlit čas, kdy se objeví šedivé vlasy. Kromě zmíněných stimulantů jako alkoholu, nikotinu a velkého množství kávy může být předčasné šedivění urychleno stravou s nízkým obsahem vitamínů B, jakož i s minerálními nedostatky s důrazem na měď, selen, zinek a železo. Vyvážená strava bohatá na zeleninu a ovoce má příznivý vliv na stav celého těla včetně vlasů.

S cílem potlačit předčasné procesy šedivění se vyplatí zaměřit se zejména na potraviny, které jsou bohaté na biotin (vitamín B7) a další vitamíny B, které najdeme ve vajíčkách, vepřových a drůbežích játrech, sóji, hrášku, slunečnicových semínkách. Dále jsou zásadní tři vitamíny se silným antioxidačním potenciálem (A, C a E). Nejcennějším zdrojem vitamínu A jsou kvalitní ryby, vejce, máslo. Vitamin C a vitamín E najdeme v ořeších, mandlích a kvalitních rostlinných olejích.

Zdroj: https://www.stylecraze.com/articles/vitamins-for-grey-hair-reversal/