curly-woman-putting-off-sunglasses-smiling

Šedivění vlasů lze přirozeně zpomalit spánkem a vitamíny

I když se první šediny mohou objevit u velmi mladých lidí, obvykle je považujeme za jeden z prvních příznaků stárnutí. Kadeřnické zásahy mohou šedé vlasy skrýt nebo naopak vyzdvihnout jejich přirozenou krásu. Spousta lidí by ale šedivění ráda zastavila. Jak to zařídit?

Nejde o nemoc a neohrožuje zdraví

Časné šedivění má mnohdy na svědomí genetika. V tomto případě se toho k zastavení procesu mnoho udělat nedá. Na druhou stranu ale můžete podniknout kroky, abyste ho alespoň zbytečně neurychlovali. Šedivění také ovlivňuje prostředí. Urychluje ho stres, špatná strava, UV záření. Musíme zdůraznit, že šedivění není nemoc, i když některé nemoci k předčasnému šedivění přispívají, například cukrovka nebo poruchy štítné žlázy a činnosti vaječníků i další choroby. Šedivění nijak neohrožuje vaše zdraví, je to přirozený proces. Pro některé lidi ale jde o estetický problém. Můžete šediny jednoduše obarvit, ale jsou i tací, kteří je naopak hrdě vystavují.

Zdroj obrázku: Freepik

Na vině je i UV záření

„Můžu z toho zešedivět,“ říká se hovorově a je to pravda. Výzkumy potvrzují, že stres opravdu k šedivění vlasů přispívá. Vyhnout se mu nelze, ale je důležité ho snižovat, například meditací a dechovými cvičeními, fyzickou aktivitou, dobrým spánkem, zdravým životním stylem a stravou bohatou na hořčík. K předčasnému šedivění vede rovněž spánková deprivace. Strava ovlivňuje všechny procesy v těle včetně stavu vlasů. Proto dbejte na to, abyste měli dostatek mědi, která podporuje tvorbu melaninu, hormonu zodpovědného mimo jiné i za barvu vlasů. Najdete ji například v kakau, ovesných vločkách, ořeších nebo čočce. Dále dbejte na přísun vitamínů ze skupiny B, především B10. Narazíte na ně třeba ve vajíčkách, droždí a pšeničných klíčcích. UV záření může narušit tvorbu melanocytů a vést k předčasnému šedivění, takže si za slunečných dnů zakrývejte vlasy nebo používejte ochrannou kosmetiku.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7913510/how-to-prevent-gray-hair/