Semínka výborná nejen do jogurtu, snadno si z nich vyrobíte pečující kosmetiku

Lněné semínko je oceňováno pro své schopnosti, díky kterým podporuje naše zdraví. Ukázalo se také, že ho můžeme použít k léčbě různých druhů onemocnění. Hodí se ale i ke kosmetickým účelům. Lněné semínko je zdrojem mnoha vitamínů a dalších živin, jako je hořčík, vápník nebo železo. Má pozitivní vliv na naše tělo. 

Len se v kosmetickém průmyslu používá pro suchou pokožku

Lněné semínko se používá v kosmetice hlavně na: 

  • citlivou pokožku,
  • dehydratovanou pokožku,
  • pokožku náchylnou na alergie.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Obsahuje slizové sloučeniny a oleje, které mají zvlhčující a uklidňující vlastnosti. Díky tomu zabrání vysychání pokožky, chrání její přirozenou hydrolipidovou bariéru a také vytváří ochrannou vrstvu proti vnějším vlivům, mezi které se řadí hlavně alergeny. 

Len také zpomaluje proces stárnutí pokožky. Můžete ho tedy najít v přípravcích proti vráskám, v různých krémech, pleťových maskách, tělových mlékách a mýdlech. Je také součástí šampónů a kondicionérů pro suché a poškozené vlasy, len je vyživí, zvlhčí a zabrání jejich lámání a vypadávání. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lněný olej je výborným přípravkem pro péči o pleť 

Jestliže máte pleť, která je náchylná k akné nebo častým zánětům, může vám pomoci lněný olej. Ten navíc uklidňuje kožní alergie a atopickou dermatitidu. Pomáhá regenerovat šupinatou a hořící pokožku. Lněné semínko se doporučuje také na lámavé nehty. Sami si můžete ze semínka vytvořit gel, na jehož základě si potom raz dva vyrobíte vlastní kosmetiku. K tomu budete potřebovat lžíci celých lněných semínek a sklenici vody. Přiveďte vše k varu a za občasného míchaní zahřívejte na mírném ohni asi 10 minut. Vznikne vám gel, který bude mít konzistenci podle toho, kolik jste použili semínek. Na tomto základu můžete vytvořit další kosmetiku. Oplach z gelu pomůže na kudrnaté vlasy, které se obtížně upravují. Stejně tak zmírní svědění pokožky hlavy. Gel smíchejte s 2,5 litry teplé vody, aplikujte na vlasy, počkejte několik minut a opláchněte.