Sepak Takraw: sport, o kterém jste pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli

Dnes se podíváme na velmi zajímavou a netradiční míčovou hru, která je něco mezi volejbalem a nohejbalem. Tato hra pochází z Thajska a údajně vznikla již v 9. století. Protože obsahuje opravdu akrobatické prvky, používala se jako prostředek pro trénink vojáků.

Od roku 1990 je tento sport součástí programu Asijských her. Vzhledem k regionu, odkud hra pochází, jsou nejlepšími týmy mužstva Thajska, Malajsie, Barmy, Indonésie a Vietnamu.

V poslední době se hra stala populární i v dalších částech světa a silné týmy můžeme najít v USA, Japonsku, Brazílii, Austrálii a v Evropě například ve Francii. Objevují se i snahy vytvořit českou reprezentaci v tomto krásném sportu s akrobatickými prvky.

Zdroj obrázku: sippakorn / Shutterstock.com

Pravidla hry

Sepak Takraw se od nohejbalu odlišuje dvěma hlavními rozdíly, a to výškou sítě a materiálem míče (v Sepak Takraw je míč proutěný).

Tradiční pravidla hry Sepak Takraw byla v poslední době nahrazena pravidly připomínajícími volejbal.

Moderní Sepak Takraw se tak hraje na klasickém hřišti na badminton (se stejnými rozměry hřiště a výškou sítě) a s volejbalovými pravidly, s následujícími pěti výjimkami:

• Hráči nesmí míč odehrávat rukama.
• Každý hráč se smí míče dotknout pouze jednou a podruhé se smí dotknout až při opětovném odehrání míče soupeřem
• Pokud se míč dotkne sítě, a pak spadne na soupeřovu polovinu (takzvané prase), připisuje se bod protistraně.
• Hráči v obranných pozicích se netočí.

Podání v Sepak Takraw

Při podání musí podávající hráč stát v kruhu pro podání a hráč stojící po jeho pravé ruce v polokruhu u sítě mu míč na podání rukou nadhazuje.

Odehrávání míče

Hráči mohou míč odehrát čímkoli kromě rukou (od paže po prsty). Hraje se, podobně jako ve volejbale na 1 – 3 doteky.

Skóre

Zápas v Sepak Takrawu se hraje na 3 sety a tým který zvítězí ve dvou z nich, vyhrává. Každý set se hraje na 21 bodů, přičemž se musí vyhrát o 2 body. Maximální počet bodů je však stanoven na 25 (to znamená, že tým, který první dosáhne 25 bodů vyhrává).

Míč

Hraje se ratanovým míčem s 12 otvory. Hmotnost míče je 170 – 190 gramů a jeho obvod je kolem 40 cm. Je mnohem menší než míč na házenou a o něco málo větší než míček na softball.

Jak se hraje Sepak Takraw na profesionální úrovni?