Spring Summer Still Life Vase With Bouquet Lilacs Tableclotha Cup Coffee Tea Book Read

Šeřík příjemně provoní celý domov. Ve váze vydrží déle díky správnému řezu

Šeřík je velmi oblíbený keř s fialovými či bílými květy a typickou vůní, který dosahuje do výšky až několika metrů. Zároveň to ale není rostlina, která by přímo zbožňovala pobyt ve váze, a proto je třeba se řídit několika pravidly, která jeho výdrž prodlouží. Jak tedy s rostlinou zacházet, aby vám domov zdobila co nejdéle?

Jak správně šeříkovou kytici natrhat

Šeřík je keř, který je v největším rozkvětu v květnu. Je tak ideální čas na to, si ho domů natrhat. Najít ho můžete jak na veřejných prostorách ve městech, tak na zahradách. Dejte si ale pozor na několik základních faktorů. Jedním z nich je to, kdy vlastně květy půjdete sbírat. Šeřík není vhodné z keře odjímat v jakoukoli denní dobu. V různé denní doby v keři a jeho květech totiž probíhají určité procesy, které z květů berou energii, a nevydrží pak živé a hezké tak dlouho. Ideální doba pro sběr je buď brzy ráno, nebo navečer.

Stejně tak si dejte pozor na specifický způsob sběru. Rozhodně byste větvičky neměli ulamovat či trhat. Naopak si vezměte ostrý předmět, jako jsou nůžky nebo kapesní nožík, a větvičku čistým řezem oddělte od zbytku keře.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit předčasnému uhnívání

Uhnívání kytic ve vodě je časté, ale ne velmi příjemné. Nejenže kytice rychleji zvadnou, ale ještě pak nepříjemně zapáchají. Proto, abyste tomuto procesu zabránili, odstraňte veškeré listy ze stonku kytice. Nebudou pak padat do vody, ve které by uhnívaly.

Také se zaměřte na pravidelnou výměnu vody. U šeříkových kytic ji můžete měnit i dvakrát za den. Při výměně si také udělejte čas na opláchnutí stonků, případně jejich seříznutí. Kytice pak bude lépe přijímat vodu a vydrží tak déle svěží.

Pokud máte pocit, že vám již šeřík vadne, můžete mu dát takzvanou osvěžující koupel. To znamená, že ho zkrátka ponoříte do ledové vody. Květy by to mělo hezky oživit. Často se také doporučuje led přidat do samotné vázy.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/shrubs/is-there-any-way-to-keep-lilacs-from-wilting-in-a-vase/