Puppy 1903313 1280

Šest chyb, kterých se dopouštíme při kontaktu se psy. Určitá gesta a chování psi nesnesou

Pozdrav se psem se může zdát jako velmi jednoduchá věc. Avšak ukázalo se, že většina z nás zdraví svého psa špatně. Naším největším přestupkem je zdravení mazlíčků, jako by šlo o lidi. Příliš přátelský způsob pozdravu může být v případě neznámého psa velmi nebezpečný. Čemu se tedy při pozdravu se psem vyvarovat?

Hlazení po hlavě

Psi nemají rádi mazlení na temeni hlavy, nemluvě o poklepání. Dalšími horkými místy jsou tlapky a oblast genitálií. Každé zvíře má své vlastní preference ohledně míst, kde má rád mazlení. K jejich objevení stačí pozorovat reakci na náš dotek. Oblíbená jsou místa za ušima, pod čelistí, na hrudníku, břiše a spodní částí ocasu.

Pohled do očí

Pro člověka je pohled do očí přátelským chováním, ale psi mají úplně jiný názor. Psi se vyhýbají očnímu kontaktu s těmi, které neznají. Stejně tak zacházejí s těmi, které nemají rádi. Dobře vychovaný pes se očima nesetká s žádným cizincem, aby se vyhnul konfliktu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přibližujete se ke psovi rovně

Psi k osobě napřímo přicházejí zřídka. Dobře vychovaný pes přistupuje k druhému v oblouku ze strany. Pokud se k psovi přiblížíte rovně a s nataženou rukou, může ho to rušit. Pokud nereagujete na signály, které vyděšené zvíře vysílá, pokusí se vás odradit a při neúspěchu může zaútočit.

Rychlé tempo

Rychlé a trhavé pohyby vyvolávají u psů obavy, zatímco pomalé pohyby je uklidňují. Když pes zahlédne jiného čtyřnožce, zpomalí  a někdy úplně zastaví. Takto říká, že nemá žádné zlé úmysly. Proto může být rychlý přístup k psovi vnímán jako hrozba.

Úklon přes psa

Sklon nad psem je pro něj hrozbou, která může způsobit strach a obrannou reakci. Při pozdravu je mnohem lepší přikrčit se vedle psa, zvláště u malých a ustrašených psů.

Objetí

Psi se objímají pouze při krytí a občasně při hraní, avšak jen kdy se dobře znají. Objetí si mohou ale také vyložit jako hrozbu. Jde-li o psa vašeho, objetí mu vadit nebude, avšak u cizích se objetí vyvarujte.