Setkání s hmyzem může skončit i fatálně. Příznaky alergie je důležité nepodcenit

Myslíte si, že máte alergii na vosí nebo včelí bodnutí? Pro alergiky může být tento na první pohled obyčejný problém velkou zátěží. Bodnutí od hmyzu může nejen otéct, ale v některých případech může způsobit i smrt. Jak poznáte, že jste na včelí nebo vosí bodnutí alergičtí a jak v takové situaci reagovat?

Někdy je obtížné alergii rozpoznat

V některých případech je velmi obtížné rozpoznat, zda se jedná o alergickou reakci. Mnoho lidí totiž po bodnutí hmyzem ani netuší, že má na ruce nebo noze pupínek. Zjistí to někdy po několika minutách, kdy se objeví otok, který bude svědit. Je nutné použít chladivé gely nebo podobné prostředky, které uleví od svědění.

Pokud byste měli alergickou reakci, poznáte to na první pohled tak, že dotčené místo oteče velmi rychle. Kromě toho se mohou objevit ještě další příznaky. Záleží to na věku, ale také na fyzické kondici. Podle toho můžete zjistit, jestli máte alergii. Pokud ale chcete mít jistotu, můžete zajít k lékaři a nechat si udělat testy.

Zdroj obrázku: Freepik

Je lepší se hmyzu vyhnout

Abyste předcházeli bodnutí, bude potřeba vědět, jak se chovat v případě, že se pohybujete kolem hmyzu. Mnohem lepší je totiž vůbec se nehýbat než kolem sebe máchat rukama. Tím hmyz jen donutíte k obraně a štípnutí se může objevit tím spíš. Pokud se ocitnete na místě, kde je hodně hmyzu, bude lepší se chovat nenápadně, protože mnoho žihadel může způsobit velké problémy, i když alergičtí nejste.

Pokud vás přeci jen hmyz napadne, je zapotřebí místo šetřit. Nejdříve se vzdalte od místa, kde se hmyz vyskytuje. Žihadlo byste si měli co nejdříve vytáhnout, pokud se jednalo o včelu. Je tak vhodné u sebe nosit manikúru nebo jinou pomůcku, díky které půjde žihadlo snadno ven. Místo kousnutí pak můžete namazat různými gely nebo použít aloe vera. Chladit místo můžete také ledem. Pokud na sobě budete cítit příznaky alergie, raději navštivte lékaře.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/treatment/, https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/avoid-bug-bites, https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bee-stings/symptoms-causes/syc-20353869, https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/insect-sting-allergies/, http://ipm.ucanr.edu/PMG/PESTNOTES/pn7449.html