Šetřit s potravinami se vyplatí naší peněžence i životnímu prostředí. Nakupujte s rozmyslem

Způsob, kterým organizujeme nákup, se jistě změnil. K potravinám máme jednoduchý přístup, kdežto naši prarodiče museli potraviny kupovat do zásoby, protože nabídka byla velmi omezená. Jsme přehlceni širokou nabídkou, a tak mnohdy nakupujeme velké množství jídla, které ani nestihneme sníst. Udává se, že v Evropě se vyhodí až 30 % potravin. Což je jistě smutná skutečnost a také velmi zbytečná. Zkuste s potravinami trochu šetřit. 

Nakupujte s rozmyslem

Nejčastěji vyhazujeme a plýtváme s potravinami, které mají krátkou dobu použitelnosti. Většinou když jdeme na nákup, nakoupíme plnou ledničku potravin a poté zjistíme, že mnoho potravin prošlo a vyhodíme je. Pokud jdete nakupovat do obchodu, doporučujeme si předem naplánovat nákup a opravdu kupujte jen to, co potřebujete. Nebo naplánujte pouze týdenní nákup. Možná se takový nákup zdá komplikovaný a náročný, ale zvyknete si. Navíc můžete ušetřit i peníze a nemusíte se stresovat, co budete vařit k obědu či večeři.  

Uskutečněte principy FIFO a FEFO

Když nakupujete potraviny, měli byste zkontrolovat jejich čerstvost a datum spotřeby. Doma zase praktikujte dvě pravidla: FIFO – co koupíte jako první, také první snězte, FEFO – snězte potraviny, které se budou kazit jako první. Díky tomuto postupu nebudete muset vyhazovat tolik potravin.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vhodné uložení

Nezapomínejte ani na správné skladování. Dávejte potraviny tam, kam patří.  Například rajčata uložte mimo lednici. Také dbejte na správné uspřádání potravin v chladničce. Do spodní části dejte maso a ryby, úplně nahoru je vhodné umístit džemy a jiné trvanlivější věci. Do šuplíků vložte zeleninu a ovoce.

Buďte kreativní

Než se vypravíte na nákup, rozmyslete si, co přesně koupíte. Jakmile něco nakoupíte, rozhodně to spotřebujte celé. Například pro tříčlennou rodinu stačí tři čtvrtě pytlíku těstovin na jeden oběd. Co děláte se zbytkem těstovin? Uložíte je do spíže a po pár měsících je vyhodíte? Neplýtvejte s nimi a raději je využijte do zeleninového salátu. Existuje mnoho dalších potravin, které podobným způsobem můžete zužitkovat.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/features/10-ways-save-money-food-shopping