Woman Watering Fresh Herbs Home Vegetable Garden

Šetřit vodou je snadné doma i na zahradě

Vysoké částky na faktuře za vodu nikoho určitě netěší. Je proto třeba začít s touto drahocennou tekutinou šetřit. Poděkuje vám za to i příroda, v níž voda velmi často v současné době chybí. Je proto zbytečné ji vypustit bez užitku do odpadu. Jak na to? To vám vysvětlíme v následujícím článku.

Prohlédněte vodovodní kohoutky

V řadě domácností najdete kapající kohoutek. Možná si řeknete, že se o nic hrozného nejedná. Ve skutečnosti ale do odpadu nakape spousta vody. Někdy to dělá i mnoho litrů. Je škoda o ně jen tak přijít a přitom muset za ně platit. Proto je vhodné pravidelně vodovodní kohoutky kontrolovat, a když kapají, hned zjednat nápravu. Většinou pomůže vyměnit těsnění, což je záležitost několika korun.

Úsporná osobní hygiena

Pravidelná osobní hygiena je důležitá, ale není třeba to přehánět. Místo každodenní vany naplněné až po okraj si dopřejte příjemnou sprchu. Tímto způsobem lze hodně vody ušetřit. Ani při čištění zubů není nutné mít po celou dobu puštěnou vodu. Stačí kohoutkem otočit jen na začátku a na konci procesu, kdy si potřebujete vypláchnout ústa.

Zdroj obrázku: Freepik

Ruční mytí nádobí

Při ručním mytím nádobí je spousta lidí zvyklá umývat pod tekoucí vodou. Přitom byste ale mohli ušetřit, kdybyste si napustili vodu do dřezu a nádobí umyli v ní.

Když oplachujete v kuchyni zeleninu nebo ovoce, naučte se vodu chytat do nádobky a pak s ní zalévat pokojové rostliny. Opět je to jeden ze způsobů, jak ušetřit.

Máte-li ve zvyku odpouštět studenou vodu, než začne téct teplá, měli byste ji také shromažďovat do kbelíku. Je škoda, aby jen tak vytekla do odpadu. Pak s ní můžete splachovat toaletu.

Dejte přednost dešťové vodě

Dešťová voda je ideální pro zalévání zahrady. Je zdarma a rostlinám prospívá. Proto si pořiďte nádoby s velkým objemem a do nich vodu při dešti chytejte. Pak s ní můžete rostliny, keře i stromy zalévat pomocí konve. Takto lze ušetřit celé hektolitry vody.

Zdroj: https://www.americanrivers.org/rivers/discover-your-river/top-10-ways-for-you-to-save-water-at-home/