Woman Is Brushing Her Teeth Using Dental Floss

Silné zuby, které neohrozí kazy ani zánět: problémům v ústní dutině předejde kvalitní strava

Krásné a silné zuby by chtěl mít každý z nás. Bohužel pokud si zuby pravidelně nečistíte a nedáváte jim dostatečnou péči, může se snadno stát, že se objeví nejen zubní kazy, ale také zubní kámen. Nejlepší prevenci proti zubním problémům je pravidelná návštěva zubaře, pravdou ale je, že mnoho lidí k němu nechodí, hlavně ze strachu.

Přidejte do stravy potraviny, které zubům pomohou

Pokud do své stravy přidáte potraviny, které jsou pro zuby vhodné, budete mít radost hlavně z toho, že vás nebolí. Mnoho lidí přirovnává bolest zubů k těm nejhorším, které se mohou stát. Jednou z potravin jsou jablka. Obsahují mnoho vitaminu C a také jiných látek, které posilují zubní kosti. Vzhledem k tomu, že jsou také plná cukru, je vhodné si po jejich konzumaci zuby vyčistit. Jinak ale skvěle čistí ústní dutinu od zbytků potravy, proto se nebojte si jedno denně dopřát.

Navíc pokud si ho nakrájíte na kousky a budete ho jíst po celý den, snížíte riziko zubního kazu. Pomoci v tomto ohledu může také sýr. Díky obsahu vápníku bude udržovat vaše zuby silné a nejen ty. Je vhodný také na vlasy nebo nehty, které posiluje. Sýry obsahují difosfáty, které se používají také k výrobě zubních past. Vyměňte večerní sladkosti právě za kousek sýra.

Zdroj obrázku: Freepik

Dopřejte tělu dostatek vitaminu D

Jestli chcete, aby se vitamíny a také vápník dobře vstřebávaly, je potřeba dopřát tělu také vitamin D. Ten získáváme především ze slunce, ale protože je ho hlavně v zimě velmi málo, vyzkoušejte makrelu, tuňáka nebo lososa. Vitamin D zubům dodá sílu a budou pevné. Ryby byste měli jíst nejméně dvakrát týdně, počítají se také pomazánky.

Zkuste také zeleninu, například brokolici. Ta sice nemá mnoho příznivců, ale pro naše tělo je velmi prospěšná. Obsahuje koenzym Q10, který chrání zubní sklovinu a předchází před zánětem dásní. Je také plná vápníku a doporučí vám ji téměř každý zubař.

Zdroj: https://www.eatright.org/food/vitamins-and-supplements/nutrient-rich-foods/healthy-nutrition-for-healthy-teeth