close-up-woman-pain-having-sore-throat

Škrábání v krku má mnoho příčin, ale jednoduchá řešení rovnou po ruce

Škrábání v krku může ztížit mluvení nebo polykání. Existuje mnoho příčin, ale nejběžnějšími důvody škrábání v krku jsou alergie a infekce. Dalším důvodem bývá pobyt v blízkosti kouře, dlouhé mluvení či dehydratace. Všechny příčiny podráždění vedou k svědivému, suchému a bolestivému hrdlu. Mnoho příčin se vyřeší do týdne samo, avšak občas je třeba mírnit příznaky.

Prostředky a léčba

Cílem léčby je zmírnit nepohodlný, podrážděný a bolestivý pocit v postižené oblasti, dokud se stav nezahojí. Léky na svědění a bolest v krku se zaměřují na snížení zánětu a podráždění krku a na sekundární příznaky, jako je kašel.

Kapky proti kašli

Mnoho lidí používá kapky proti kašli, které pomáhají zmírnit svědění nebo bolestivost v krku. Nicméně kapky proti kašli mohou z dlouhodobého horizontu způsobit svědění hrdla. Jedna studie zjistila, že pravidelná konzumace příliš mnoha mentolových kapek může jeho frekvenci zvýšit.

Zdroj obrázku: Freepik

Tabletky

Zkuste sladké tabletky, které mohou pomoci zmírnit svědění. Sladká chuť pomáhá potlačit kašel a vyvolá produkci slin, které pomáhají hydratovat postiženou oblast.

Horký čaj nebo polévka

Pro rychlé uzdravení je důležitá hydratace. Příjem dostatečného množství tekutin může pomoci udržet sliznici čistou. Vysoká teplota u některých jedinců také zklidní zadní část hrdla. Popíjení teplého nápoje je snadný způsob, jak zůstat hydratovaný a zároveň potenciálně snížit podráždění v krku.

Med

Zatímco horký čaj s medem se často používá pro potlačení kašle, samotný med má další skvělé účinky. Dvě čajové lžičky medu mohou být stejně účinné jako některé typy léků proti kašli. Konzumace medu u dětí může vést k botulismu, proto jej nedávejte dětem do jednoho roku.

Zvlhčovače

Pokud je svědění v hrdle výsledkem suchého vzduchu nebo alergií, pomoci mohou zvlhčovače vzduchu. Zvýšení vlhkosti vzduchu zabrání vysychání hrdla a podráždění zadní části krku. Podobného výsledku docílíte také horkou sprchou.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/itchy-throat