Washing Powder 1500058 1920

Skvrny na oblečení dokážou potrápit, kuchyně ale nabízí několik účinných pomocníků

Skvrny na oblečení už potrápily nejednoho z nás. Jejich odstranění bývá občas náročné i pro zkušené hospodyňky. Hlavně proto, že každá skvrna vyžaduje jiné zacházení. Použijte běžné kuchyňské ingredience a zbavte se odolných nečistot snadno a rychle. 

Jednejte rychle

Nejlepším záchranným plánem, pokud jde o odstranění skvrn, je ošetřit je co nejrychleji. Dvě věci, které pomáhají nečistotám, aby se zachytily a udržely na vašem oblíbeném oblečení, jsou čas a teplo. Když budete s odstraňováním skvrn otálet, nečistota se do oblečení doslova „zažere“ a pak se jí zbavíte jen těžko. Jestli nemáte dostatek času nebo vhodné prostředky, jako první pomoc skvrnu rychle opláchněte teplou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jděte na to ekologicky

Dejte přednost tomu, aby čisticí prostředky (nejen ty k odstranění skvrn), které používáte, nebyly toxické. Je to lepší pro nás i pro naše životní prostředí. Existuje mnoho domácích surovin, které poslouží k odstranění skvrn. Vyhnete se tak běžným odstraňovačům skvrn, které obsahují umělá aromata (vůně) a další vysoce toxické přísady. Udržujte si přirozeně čisté oblečení tím, co najdete doma. Zkrátka otevřete kuchyňskou skříňku a budete překvapeni, jaké nedocenitelné poklady v ní schováváte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Poklady z kuchyně

Zde je několik snadných způsobů, jak z oblečení odstranit skvrny a zároveň zajistit, aby si čištěný kousek zachoval svůj původní vzhled. 

  • Sůl

Sůl se perfektně hodí na odstranění skvrn od červeného vína. Skvrnu posypte solí a sůl důkladně vetřete do látky. Až si všimnete, že krystaly soli změnily barvu, jednoduše je vytřepejte a oděv opláchněte vodou.

  • Vaječný žloutek

Žloutek je skvělý na odolné skvrny. Smíchejte 1 žloutek se dvěma lžícemi vody a promíchejte. Výslednou směs stačí nalít na potřísněné oblečení a nechat 15 minut působit. Pak už jen opláchněte horkou vodou. Tato metoda funguje nejlépe na skvrny od kávy. 

  • Zakysané mléčné výrobky 

Jsou užitečné hlavně k odstranění skvrn z bílých oděvů, protože mají bělicí vlastnosti. Nalijte zakysaný mléčný výrobek (kefír, zákys, acidofilní mléko) do misky a namočte do něj znečištěný kus oblečení. Nechte 20 minut působit a poté vyperte jako obvykle. 

  • Peroxid vodíku

Peroxid se používá zejména na skvrny od krve, červeného vína a ovocných šťáv. Stačí namočit kousek oblečení se skvrnou na 15 minut. Po uplynutí této doby opláchněte ve studené vodě a skvrna by měla zmizet.