Tomatoes 1448361 1920

Skvrny od kečupu jsou noční můrou všech hospodyněk , zkušené na ně používají známá dochucovadla

Kečup milují zejména děti, které jo pak mají všude na oblečení. Oblibu si zachovat ale i u celé řady dospělých jedinců. Ještě aby ne, když je nepostradatelnou součástí pizzy, burgerů a dalších skvělých pokrmů. Ovšem pokud Vám uvízne kečup na oblečení, nejraději byste se prokleli. A co teprve, když ho po jídle najdete na pohovce nebo třeba na koberci? Vyhodit tričko se docela dá, ale měnit kvůli jedné skvrně hned celý koberec či gauč? 

Pokud na takovou kečupovou skvrnu někde narazíte, snažte se jednat okamžitě. kečup velmi rychle proniká do hloubky tkaniny a čím déle bude mít možnost pronikat, tím hůře půjde odstranit. Při odstraňování skvrny sáhněte po:

  • lihovém octu
  • kyselině borité
  • kyselině citronové
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kečup byste měli odstranit pokud možno hned

Ať už se kečupová skvrna objeví na čemkoli, klíčem k úspěchu je odstranit ji co nejdříve. Okamžitě zbytek kečupu odstraňte, ale dejte pozor, abyste ho spíš nevtírali hlouběji do tkaniny. Potom je dobré pokusit se odstranit zbytky kečupu pod tekoucí vodou. Potom si napusťte nějaký lavor studenou vodou a pokuste se kečup odstranit pomocí pracího prášku nebo jakéhokoli mycího prostředku. Případně můžete zkusit oblečený naložit do lihového octa.

Zbavíte se ale i již zaschlé kečupové skvrny

Pokud se nemůžete zbavit skvrn od kečupu, které už dávno zaschly, nezoufejte. Nepůjde to sice tak snadno, ale i tak se Vám při troše trpělivosti podaří skvrny odstranit. Použijte zředěný destilát nebo kyselinu boritou (zakoupíte v každé lékárně). Úplně nejlepší je aplikovat je přímo na skvrnu kečupu a vyčistit ji vlhkým hadříkem. I kyselina citronová Vám můře být nápomocná. Stačí ji rozpustit v malém množství ve vodě a kečup vyčistit hadříkem. Potom oblečená vyperte v pračce, až ho vyndáte, bude čisté.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kečup při správném čištění dostanete i z koberce

Když se na koberci objeví kečupová skvrna, je důležité začít jednat okamžitě, stejně jako u oblečení. Odstraňte kečup, který půjde, nožem, abyste ho spíše nedostali hlouběji do látky koberce. Až se Vám to podaří, nachystejte roztok vody a pracího prostředku, který běžně používáte. Po vyhotovení roztoku do něj namočte hadr a přiložte jej na skvrnu. Hadřík bude nasávat zbytky kečupu do sebe, opakujte tuto akci několikrát po sobě, dokud nebude koberec bez stop kečupu. 

Zdroj: koshachek.com, Autorský text