Skvrny od krve patří k nejodolnějším, s našimi tipy ale zmizí rychle

Pokud se na váš bělostný ubrus po mamince, který tak opatrujete, nebo slavnostní bílou halenku nechtěně dostane krev, je třeba co nejrychleji a správným způsobem zareagovat. Existují totiž účinná řešení, která váš oblíbený kousek zachrání, a budete se z něj moci i nadále těšit.

Studená voda a jedlá kuchyňská sůl

Nejprve vyzkoušejte způsob, který se osvědčil už předchozím generacím. Kousek textilie, na kterém ulpěla krev, navlhčete studenou vodou a do skvrny vetřete potřebné množství soli. Mněte látku tak dlouho, dokud se krev nerozpustí, a poté ji vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Tento způsob je nejúčinnější tehdy, když se použije co nejdříve poté, co dojde ke znečištění. A proč se doporučuje studená voda namísto teplé? Je to proto, že vyšší teplota vody způsobuje, že se krev rychleji sráží, a je tak obtížnější ji z textilie dostat.

Zdroj obrázku: Freepik

Studená voda, sůl a peroxid vodíku

K posílení účinku soli můžete využít také čisticí schopnosti peroxidu vodíku. Ten smíchejte se studenou vodou v poměru 3 : 2 a do tohoto roztoku namočte čistý ručník. Na skvrnu nasypejte větší množství soli a na ni položte namočený ručník a na něj dejte zátěž. Nechejte působit, poté vizuálně zkontrolujte, a pokud skvrna zmizí, látku opláchněte pod tekoucí studenou vodou a vyperte ji v pračce.

Studená voda a tekuté mýdlo

Existuje skupina lidí, kteří nedají při čištění skvrn od krve dopustit na kombinaci studené vody a tekutého mýdla, která bývá poměrně účinná i tehdy, když skvrna již není úplně čerstvá. Danou část látky je opět třeba navlhčit studenou vodou, vetřít do ní dostatečné množství tekutého mýdla a třením pracovat na odstranění skvrny. Pokud se vám hned na první pokus nepodaří krev zcela odstranit, opláchněte látku pod tekoucí studenou vodou a celý proces zopakujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Studená voda a jedlá soda

Jedlá soda se při čištění nejrůznějších skvrn výborně osvědčuje a nejinak je tomu i v případě skvrn od krve. Jedlou sodu nasypejte do menšího množství studené vody a vytvořte pastu, kterou důkladně vetřete do skvrny a nechejte působit přibližně 30 minut. Poté postižené místo ručně vyperte ve studené vodě a následně běžným způsobem v pračce.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-remove-blood-stains