Hand Showing Dirty Cosmetic Stain White Shirt From Unexpected Accident Daily Life Stain Concept

Skvrny od lesního ovoce vyčistí citron, sůl nebo mléko

Nic se nevyrovná radosti ze sbírání lesních plodů – těch šťavnatých pokladů ukrytých mezi stromy a keři. Ať už je to sladká šťavnatost ostružin, borůvek nebo malin. Avšak dopřávání si těchto plodů může někdy vést k nevyhnutelným skvrnám na oblečení, rukou nebo dokonce na kuchyňských površích. Ale netrapte se! V tomto článku vám přinášíme přírodní metody, díky kterým se jednoduše vypořádáte se skvrnami od lesních plodů.

Co způsobuje zabarvení?

Lesní ovoce není jen chutné, ale také plné pigmentů a přírodních barviv, které jim dodávají zářivé barvy. Tyto pigmenty, jako jsou antokyany, jsou zodpovědné za barvení povrchů a tkanin. Když se tyto pigmenty dostanou do kontaktu s oblečením nebo pokožkou, mohou zanechat tvrdohlavé, barevné stopy.

Nutná je okamžitá akce

Než se ponoříme do přírodních metod odstraňování skvrn, je důležité jednat rychle. Čím déle skvrna od lesního ovoce tuhne, tím hůře se odstraňuje. Skvrnu jemně osušte čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou, abyste absorbovali co nejvíce přebytečné šťávy. Vyhněte se tření, protože to může zatlačit skvrnu hlouběji do látky. Opláchněte potřísněné místo pod studenou tekoucí vodou z opačné strany látky. To totiž pomáhá vytlačit skvrnu, spíše než ji dále zalévat.

dity-cosmetic-stain-cloth-from-using-daily-life-cleaning-concept
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní metody odstraňování skvrn

Nyní, když jsme probrali první kroky, pojďme prozkoumat přirozené metody k odstranění těchto otravných skvrn:

  • Citronová šťáva: Citronová šťáva je přírodní bělicí činidlo, které pomůže rozložit skvrny. Na skvrnu vymačkejte čerstvou citronovou šťávu a setřete čistou utěrkou. Opláchněte studenou vodou.
  • Ocet: Bílý ocet je další účinný přírodní odstraňovač skvrn. Smíchejte stejné díly vody a bílého octa a namočte potřísněnou látku do roztoku asi 30 minut. Poté opláchněte a vyperte jako obvykle.
  • Jedlá soda: Vytvořte pastu smícháním jedlé sody s vodou a jemně jí vydrhněte skvrnu. Před opláchnutím a mytím nechte působit 15-30 minut.
  • Sůl: Malé skvrny můžete posypat solí, aby absorbovala přebytečnou šťávu. Po několika minutách opláchněte studenou vodou a vyperte jako obvykle.
  • Mléko: Namočte oblečení na několik hodin do mléka. Enzymy v mléce pomohou rozložit pigmenty. Poté opláchněte a vyperte.
Zdroj: https://site.extension.uga.edu/textiles/care/stain-removal/remove-stains-from-fruits-red-vegetables-jam-jelly-preserves/