Mrkev2

Skvrny od mrkve už vás trápit nemusí. Díky šikovným metodám všechny zmizí

Mrkev je úžasně zdravá zelenina, kterou často s radostí jedí i děti. Má příjemně sladkou chuť a křupavou strukturu, dopřát si ji můžete i ve formě džusu a vždy máte jistotu, že do sebe dostanete pořádnou dávku vitamínů. Kromě užitečných vlastností má ale mrkev i jednu nepříliš příjemnou – výrazně barví tkaniny i nádoby, ve kterých je uskladněná.

Oblečení nejprve namočte

Pokud se vám mrkvová šťáva dostane na oblečení nebo jinou tkaninu, namočte ji nejprve do studené vody. Pak skvrnu několikrát otřete mýdlem a nechte asi dvacet minut působit. Teprve pak látku vyperte v pračce s přídavkem pracího prášku. Na odstranění skvrn se také velmi osvědčilo žlučové mýdlo, enzymy hovězí žluči by měly skvrnu rozpustit.

Zdroj obrázku: Freepik

Bílé látky jsou vůči odstraňování skvrn odolnější. Pokud nezabral předchozí postup a skvrna ani po dvaceti minutách s mýdlem nevybledla, znovu ji namočte a nakapejte na ni peroxid vodíku. Po deseti minutách látku opláchněte a vyperte. Peroxid má skvělé bělicí účinky, které by vás skvrny měly zbavit. Velmi opatrně můžete použít i savo nebo klasické bělidlo.

Koberce vyčistěte speciálním čističem

Z koberců nebo čalouněných sedaček nejprve vysušte tekutinu, drobky a tuhé nečistoty opatrně seškrábněte. Na utěrku nebo houbičku naneste speciální čistič a na skvrnu pomalu od okrajů ke středu poklepávejte. Každou chvíli přitom měňte utěrku tak, abyste na skvrnu vždy poklepávali čistou plochou. Po odstranění skvrny místo přetřete čistou vodou a přebytečnou vlhkost odsajte utěrkou nebo papírovým kapesníkem. Nikdy koberec ani látku netřete.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud vám mrkev obarví plastovou nádobu, co nejdřív ji omyjte vodou. Skvrny ošetřete houbičkou a obyčejnou zubní pastou. Použít můžete i olej s jarem, kterým misku potřete. Karoten je totiž rozpustný v tucích. Olejem můžete nádobu nebo prkénko také mírně pomazat ještě před položením mrkve. Skleněné nádoby se skvrnami od mrkve můžete omýt citronovou šťávou.

Zdroj: https://www.today.com/home/how-remove-carrot-stains-clothing-furniture-carpet-t108482