glass-red-wine-spilled-white-carpet

Skvrny od vína na ubruse nebo koberci snadno zmizí. Stačí znát jednoduchý postup

Červené víno na koberci nebo krev na ubruse – to jsou nejhorší možné varianty tradičního vánočního večírku, který se koná u vás doma. Pokud ale víte, jak takové skvrny odstranit, můžete být v klidu. Bohužel, červené víno, tráva nebo krev patří mezi těžko odstranitelné problémy, které se musí vyřešit velmi rychle.

Máte několik možností, co použít

Z bílého ubrusu červené víno dostanete navlhčeným tamponem v denaturovaném lihu nebo 10% peroxidu vodíku. Poté musíte hned ubrus opláchnout. Na barevný ubrus nebo koberec bude dobře fungovat sůl, kterou vydatně posypte celý koberec nebo ubrus. Na červené víno působí také bílé víno, které nalijte na skvrnu a ihned vysajte ubrouskem. Budete překvapeni, že tento způsob opravdu funguje!

Na koberec můžete použít také perlivou vodu. Poté ho do sucha otřete měkkým hadříkem a měl by zase zářit čistotou. Pokud nefunguje žádná z variant, budete si muset pomoci koupenými chemickými prostředky, které s podobnými skvrnami snadno zatočí. Jiným typem skvrny je například již starší skvrna od vína, která stihla zaschnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Horké mléko nebo ocet pomůže odstranit starší skvrny

Na starší skvrny budete potřebovat jiné prostředky, ale i tady si můžete pomoci přírodou a použít suroviny, které neobsahují žádnou chemii. Tkaninu se skvrnou namočte do horkého mléka a nechte máčet tak dlouho, dokud neuvidíte, že se skvrna rozpouští. V mléce můžete tkaninu také jemně v rukou vyprat a následně dejte do pračky a vyperte klasickým způsobem.

Jestli nemáte dostatek mléka, určitě vám v domácnosti nesmí chybět ocet. Namočte tkaninu do octového nálevu – smíchejte dvě lžíce octa se třemi litry vody, zamíchejte a oblečení nebo kousek ubrusu nechte půl hodiny namočené. Následně můžete použít ještě mýdlo a v rukách jemně vyprat. Potom dejte tkaninu do pračky. Ve většině případů skvrny od vína pustí, ale pokud ne, budete se muset vydat koupit nový ubrus nebo koberec dát do čistírny.

Zdroj: https://www.lacrema.com/remove-red-wine-stains/