laundry-4017609_1920

Skvrny po červeném ovoci vrásky dělat nemusí, vše půjde dokonale vyčistit

Letní ovoce jako borůvky nebo třešně mohou zanechat na oblečení nepěkné skvrny. Samotný prací prášek nebo gel si s odolnými fleky od ovoce většinou neporadí. Před praním proto skvrny odstraňte některým z osvědčených způsobů. 

Spolehněte se na citrón a sůl

Když už se stane drobná nehoda, nezoufejte, ale zasáhněte co nejdříve. Čím rychleji skvrny odstraníte, tím je větší pravděpodobnost, že na oblečení nezůstane po ovocném barvivu ani stopa. Citrón a sůl má většinou každý po ruce i třeba na dovolené. 

Citrónovou šťávu můžete bez obav použít i na lehké letní oblečení. U sytých barev buďte ale opatrní, abyste nezpůsobili na oblečení další škody. Zakapejte flek šťávou z citrónu a nechte několik minut působit. Přemáchněte pod tekoucí studenou vodou a v případě potřeby postup opakujte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sůl na čištění tmavých skvrn od ovocné šťávy není nutné moc představovat. Její účinky jsou poměrně známé, jen si na ni mnoho lidí ihned nevzpomene. Zasypte postižené místo silnou vrstvou soli a nechte působit klidně i 30 minut. Oděv pak důkladně vymáchejte v teplé vodě. V případě, že se ovocná skvrna stále nevzdává, aplikujte celý postup ještě jednou.

Kyselé mléko na skvrny používaly i babičky

Skvrny stále nemizí? Obrňte se trpělivostí a silné znečištění od třešní, rybízu nebo jiného ovoce zalijte kyselým mlékem. Nechte tekutinu na oblečení zaschnout, seškrabejte zbytky mléka a postup opakujte ještě jednou. Než mléko řádně zaschne, může to trvat celý den, tak s tím počítejte. Metodu zvolte spíše pro bílé bavlněné prádlo, ke kterému pak při praní přidejte trochu bělidla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vyzkoušet můžete také vodku nebo peroxid vodíku. Nalijte si tekutinu na hadřík, kterým skvrny opatrně přetřete. Oblečení properte pod teplou vodou.

Dobrá rada na závěr: proložte oblečení fólií, aby barvivo neproteklo i na druhou stranu trička nebo oblíbené halenky.