Close Up Female Eating Yogurt

Skyr je bohatý na bílkoviny a vitamín B. Nesmí chybět v jídelníčku sportovců ani diabetiků

Na tuzemské pulty obchodů přišel z dalekého Islandu a získává si srdce místních strávníků. Skyr patří mezi mléčné výrobky, je blízký tvarohu, někdo jej připodobňuje k řeckému jogurtu. Je ceněný pro obsah bílkovin a vápníku, k tomu má minimum kalorií, ale přitom zažene hlad. Tento druh mléčného výrobku je lékem pro srdce, ale též prostředkem pro zvýšení svalové hmoty i zhubnutí. Jaké další výhody v sobě severský poklad, který dobývá celý svět, skrývá?

Tisíc let stará receptura

Na Islandu patří ke každodenní snídani nebo svačině, je součástí běžného jídelníčku pro své zdravotní benefity. Bývá připodobňovaný k řeckému jogurtu, čerstvému sýru nebo tvarohu, tradiční je bez příchutě. Postup výroby je za pomoci syřidla, enzymu, který umožňuje vznik tvarohu. Obsahuje minimum kalorií, protože se produkuje z odstředěného mléka, proto je vhodným doplňkem při redukčních dietách. Je též balzámem pro trávení.

Zdroj obrázku: Freepik

Blahodárný výrobek pro střevní mikroflóru

Mléčné výrobky jsou velmi prospěšné pro trávení, což platí též pro skyr, do kterého se přidávají živé bakteriální kultury při výrobě. Pravidelná konzumace tohoto typu mléčného výrobku zrychluje metabolismus a podporuje střevní mikroflóru. Zvláště blahodárně působí preventivně, ale též po prodělané nemoci a užívání antibiotik, protože živé kultury obnovují střevní mikrobiom. Současně se tímto způsobem podporuje obranyschopnost organismu.

V hlavní roli bílkoviny

Pro koho je skyr vhodný? Rozhodně pro sportovce, protože obsahuje lehce stravitelné bílkoviny v množství přibližně 11 gramů na 100 gramů výrobku. Právě bílkoviny a málo kalorií jsou důvodem, proč je vhodné zařadit skyr do jídelníčku při dietě nebo snaze zhubnout. Skyr má nízký glykemický index, proto po něm mohou sáhnout též diabetici, protože napomáhá s metabolizováním sacharidů. Skyr obsahuje také velkou dávku vápníku, z minerálů dále fosfor, draslík nebo hořčík, z vitamínů pak především B2, B3 a B12, je vhodný pro kardiaky. Skyr se prodává taktéž v bezlaktózové variantě.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/skyr