Slovensko ukazuje Evropě výhody plošného testování obyvatelstva na přítomnost koronaviru
Slovensko se nedávno pustilo do plošného testování všech obyvatel v souvislosti s celosvětovým pandemickým šířením nemoci COVID-19, způsobované virem SARS-CoV-2 (koronavirem).
Slovensko má aktuálně téměř 5,5 mil obyvatel, přičemž dvě třetiny tohoto počtu byly úspěšně otestovány v průběhu pouhých dvou dnů. Podle odborníků by toto testování mělo přispět k tomu, aby se počet nakažených snížil na polovinu.
Jak Slovensko postupovalo
Jádro celého projektu spočívalo na armádě, která samozřejmě rovněž spolupracovala také s civilními zdravotníky. Zajímavostí je jistě i to, že se realizace plošného testování obyvatelstva účastnili také zdravotníci z Rakouska a Maďarska.
Jak již bylo výše uvedeno, otestovány byly přibližně dvě třetiny obyvatel, tedy přibližně 3,6 mil. osob. Pokud jde o výsledek testování, podíl nakažených byl naštěstí velice nízký a při počtu necelých 38,5 tis. osob činil něco přes jedno procento.
Pokud jde o použitou metodu testování, byly využity antigenní testy, které se provádějí stejně jako PCR testy, tedy výtěrem z nosohltanu, ale jejich nespornou výhodou je skutečnost, že výsledky lze získat prakticky obratem, tj. do půl hodiny. Navíc, ve srovnání s PCR se jedná o mnohem levnější metodu, byť není tak přesná, jako je právě PCR testování.
Účast na plošném testování nebyla stanovena jako povinná, Slovensko se tedy vydalo cestou dobrovolného testování. Důsledkem pro osoby, které se testování nezúčastnily, však byla povinná čtrnáctidenní karanténa. V jejich případě se tedy postupovalo stejně jako u těch, kteří měli pozitivní výsledek testu.
Pokud jde o samotnou logistiku plošného testování, cílem bylo samozřejmě zamezit tvoření front, což se většinou podařilo, ačkoliv ne úplně na všech odběrových místech. Lidé obdrželi datum a čas svého odběru a bylo jim určeno odběrové místo v závislosti na místě jejich bydliště. Testování se nevztahovalo na osoby mladší 10 let a účast na plošném testování nebylo rovněž doporučena lidem s vážnými zdravotními problémy a také občanům nad 65 let věku.
Britští experti na zkušené na Slovensku
Plošné testování má v evropských zemích své zastánce i odpůrce a slovenský příklad je tak velice cenný z hlediska získání potřebných informací a zkušeností. Tým odborníků vyslala na Slovensko také britská vláda, a to zejména kvůli realizaci plošného testování ve Velké Británii.
Slovenské Ministerstvo obrany uvedlo, že tým z Velké Británie tvořili
- dva odborníci, kteří budou mít na starost spuštění plošného testování na části území Velké Británie, a
- dva vládní poradci.
Mluvčí Downing Street 10, sídla britského premiéra, bližší informace k této misi neuvedl, pouze zdůraznil, že cílem snažení britských odborníků je především snížit reprodukční číslo viru a tím také počet nakažených nemocí COVID-19.