Smích je tím nejpříjemnějším cvičením, posílí břicho a udrží dobrou náladu
V dnešní době výzkumníci velmi oceňují pozitivní účinky smíchu na zdraví. Smích s sebou přináší mnoho prospěšného pro naše tělo. Pořádný smích dokonce předčí intenzivní cvičení ve fitku a pomůže vám zpevnit břišní svalstvo. Když se smějete opravdu hodně, můžete cítit, jak vás svaly na břiše začínají bolet. To je způsobeno aktivním stahováním a uvolňováním svalstva.
Humorný výzkum
Doktorka Helen Pilcher, která se pozitivním vlivem smíchu na břišní svalstvo zabývala v rámci vlastního výzkumu, podrobně analyzovala jeho fyzické účinky. Došla k závěru, že opravdový výbuch upřímného smíchu vám umožní spálit až 130 kalorií za hodinu. To se rovná jedné hodině mírné aerobní aktivity, jako je například rychlá chůze bez přestávky. A to už se vyplatí, že? Kdo by se nechtěl raději smát a dopřát si pořádnou dávku legrace, než se potit ve vydýchané posilovně?
Při výzkumu vyšel najevo ještě jeden velmi zajímavý fakt. Zjistilo se, že nejvíce jsou při smíchu namáhány přesně ty svaly, které jsou zodpovědné za vznik vyrýsovaného pekáče buchet. Tak neváhejte, sedněte si k vašemu oblíbenému seriálu nebo si vyjděte s přáteli a smějte se, až se budete za břicho popadat. Aby byl ale „smíchový“ trénink opravdu účinný, zapomeňte během něj na konzumaci jídla. Zejména slaných pochutin a jiných dobrůtek.
Zajímavá hypotéza
Součástí výzkumu byl také jeden velmi zajímavý výpočet. Věděli jste, že aby průměrný člověk shodil během jednoho roku 6 kilogramů na váze, musí sníst o 49 tisíc méně kalorií? Toho se dá dosáhnout ale mnohem příjemnějším způsobem než hladověním – jak jinak než smíchem. Když se budete každý den v roce smát od ucha k uchu, možná po několika měsících zjistíte, že jsou vám kalhoty volné.
Další pozitivní účinky smíchu
Smích je pro lidský organismus obecně velmi prospěšný. Říká se, že dobrá nálada stimuluje vylučování obranných protilátek a tím se posiluje imunitní systém. Když se smějete, uvolňuje se vám do krve také více serotoninu, hormonu štěstí. Lidé, kteří se častěji a více smějí, trpí méně depresemi a neužívají tolik antidepresiv jako zachmuřenější část populace. Vrásky, které se ve tváři tvoří během let plných intenzivního a upřímného smíchu, jsou podle studií odlišné od vrásek ze starostí. A ačkoliv si to nemusíme ani uvědomovat, podvědomě rozdíl mezi nimi cítíme. Člověk, jehož tvář brázdí vějířky vrásek kolem očí, je nám více sympatický.