closeup-medical-thermometer-hands-doctor-blurry-background

Snížení vysoké teploty u dětí a dospělých: správný postup a doporučení

Horečka je stav, kdy se tělesná teplota dostane přes 38 stupňů. V lékárně najdete nespočet léků, které vám s tímto problémem pomohou. Některý z nich máte jistě doma i v tuto chvíli. Pravdou je, že horečka není vždy špatná a v některých případech byste ji neměli snižovat. Nechte tělo, aby si poradilo s infekcí po svém, a zasáhněte až v případě, kdy je to nutné. Co byste měli správně udělat?

Horečku nemusíte vždy snižovat. Někdy vám pomůže

Léky proti horečce jsou po celém světě nejprodávanějším typem léků. Horečka nízkého stupně je přirozený způsob těla, kterým se chrání proti infekci, a podporuje tvorbu prospěšných látek v těle. Rozhodně byste se jí neměli ihned obávat a sahat do lékárničky. Existují ovšem hladiny horečky, kdy jsou léky nebo lékařské ošetření nutné.

Od 37 do 38,5 stupně nemusíte dělat vůbec nic. Jedná se jen o zvýšenou teplotu nebo nízkou horečku. V případě horečky od 38,6 do 39,5 stupně jde o stav, který je pro tělo velmi nepříjemný a můžete sáhnout po lécích (paracetamol, ibuprofen) nebo obkladech. Teplotu od 39,6 do 41 stupňů musíte snížit vždycky, protože se jedná o vysokou horečku. A při ještě vyšší teplotě vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak snížit teplotu těla?

Volně prodejných antipyretik, jako je paracetamol, ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová, máte doma jistě plnou lékárničku. Využít můžete také chladnou koupel nebo bylinné nálevy (lípa, maliník, černý bez), které pomohou horečku snížit. U dětí jsou obklady a chladná sprcha nebo koupel nejlepším způsobem, jak rychle snížit vysokou horečku.

Horečka u dětí je trochu jiná. Jak reagovat?

Dobrou zprávou je, že se u dětí nemusíte v lékárně dlouho rozmýšlet. Lékárníkovi řeknete věk dítěte a on vám vybere nejlepší lék proti horečce. Vše se totiž řídí podle věku. Nejmenším dětem můžete dát jen paracetamol. Od čtvrtého měsíce lze přidat i ibuprofen a kyselinu acetylsalicylovou můžete podávat až dětem ve věku 12 let a více.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/in-depth/fever/art-20050997, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/10880-fever, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/fever, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/treating-fever-in-adults, https://www.healthline.com/health/how-to-break-a-fever