Snižování horečky není nutné vždy. V mnoha případech tělu vysoká teplota dokonce prospěje
Za horečnatý stav se považuje překročení tělesné teploty 38 stupňů. Příčiny horečky však mohou být různorodé. Nejčastěji se setkáváme s těmi, které způsobí určitá infekce. Bohužel se horečka považuje za špatný zdravotní stav, ale to není zcela pravda. Většina lidí se ji snaží rychle a uměle snížit, ale to není nejlepší řešení.
Potřebné snižování horečky
Horečka, i když bývá prospěšná pro naše tělo, nemusí být vždy v pořádku. Vzhledem k tomu, že může být významnou zátěží pro srdce a oběhový systém, měla by se vždy snižovat jak u lidí s kardiovaskulárními onemocněními, tak u pacientů po operaci. Zvýšení tělesné teploty může také nepříznivě ovlivnit vývoj plodu, proto by se měla horečka snižovat i u těhotných žen.
Kromě toho mnohé děti špatně tolerují horečku, takže teplota vyšší než 38 stupňů u dítěte by měla být snížena, když je příčinou nepohodlí nebo nevolnosti. Snížení horečky je také zapotřebí, pokud dítě mělo v minulosti febrilní záchvaty nebo jiné typy záchvatů. Pokud na druhé straně dítě dobře snáší zvýšení teploty a nepřesahuje 39 stupňů, stojí za to pravidelně opakovat měření a pozorovat dítě, ale zdržet se podávání antipyretik.
Snižování teploty
Horečka může být snížena mnoha různými způsoby. Nejjednodušší z nich je sáhnout po volně prodejných antipyretických lécích, například paracetamolu, nebo po nesteroidních protizánětlivých lécích, jako je ibuprofen nebo kyselina acetylsalicylová. Užitečné mohou být i obklady čela z ručníku namočeného ve studené vodě. Dalším domácím lékem je koupel ve vodě o 1–2 stupně nižší, než je současná tělesná teplota.
Při vysoké horečce můžete navzájem kombinovat různé antipyretické léky ve snížených dávkách. Musíte to však udělat moudře a pamatovat na to, abyste nepoužívali dva léky patřící do stejné skupiny současně. Například vzhledem k tomu, že paracetamol nepatří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léků, může se kombinovat s ibuprofenem nebo kyselinou acetylsalicylovou.
Zdroj: https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=not-all-fevers-need-treatment-88-p11048