Španělská dvorní jezdecká škola ve Vídni aneb dechberoucí představení s ušlechtilými koňmi, které byste si neměli nechat ujít

Vídeň je velice oblíbeným cílem mnoha českých turistů, a to nejen z důvodu jejích nádherných historických památek, ale možná i proto, že bývala a pořád svým způsobem je i „naše“. Přece jen jsme byli dlouho součástí rakousko-uherské monarchie a české vlivy ve Vídni jsou dodnes silné a patrné na každém kroku.

Pokud jste Vídeň navštívili, jistě jste nevynechali hlavní historické památky atraktivní pro turisty, tedy zejména

  • palác Hofburg
  • zámek Schönbrunn se zoologickou zahradou
  • katedrálu sv. Štěpána, a
  • zámek Belvedere.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hofburg a jeho tajemství

Pokud jde o Hofburg, jedná se o komplex paláců v samotném centru Vídně, rezidenci králů a císařů a od roku 1945 sídlo úřadu rakouského prezidenta.

V budovách Hofburgu lze navštívit a obdivovat například císařské apartmány císaře Františka Josefa I. a císařovny Sisi, která má zde i své muzeum. Pro milovníky historického stříbra a císařského stolování jsou otevřeny bohaté sbírky těchto unikátních předmětů.

Hofburg a lipicáni

Pokud však budete procházet poblíž Hofburgu a uslyšíte koňské ržání, věnujte mu pozornost a běžte blíže. Nacházíte se na Michalském náměstí neboli Michaelerplatz a stojíte před vchodem do Španělské dvorní jízdárny (Spanische Hofreitschule), jejíž návštěvu byste si neměli nechat ujít.

Jedná se o jediné místo na světe, kde se stále udržuje tradice vysoké školy jezdeckého umění, která pochází ze Španělska a přetrvala od dob renesance. Pro tyto účely se chovají a cvičí lipicáni a jezdci na těchto běloskvoucích koních oblékají tradiční uniformy. Představení jsou naprosto jedinečná a vídeňská Španělská dvorní jezdecká škola s nimi vyjíždí také za účelem jejich předvedení hlavám států a dalším významným osobnostem. V samotném Hofburgu se představení konají ve velkém sále připomínajícím divadlo, kdy diváci sedí okolo v několika řadách (většina z nich nad úrovní podlahy), sál je vyzdoben křišťálovými lustry a koně předvádějí své umění za doprovodu klasické hudby, a to v naprosté synchronizaci s ostatními koňmi i jezdci. Některé cviky se provádějí ze sedla i z ruky, kdy jezdec stojí vedle komě a pouze drží otěže a kůň na místě provádí náročné a na pohled nádherné cvičení.

Ať už se účastníte ranního cvičení nebo slavnostního gala představení, můžeme vám zaručit, že si odnesete nezapomenutelný zážitek a pocit, že alespoň v těchto zdech historie stále žije a má svůj smysl.

O významnosti a ceně, které toto jezdecké umění má, svědčí i skutečnost, že bylo v roce 2015 zapsáno jako nehmotné kulturní dědictví UNESCO.

Komentáře