Spaní při světle zkracuje život. Jen v úplné tmě dokáže tělo skutečně odpočívat

Vědci upozorňují na fakt, že jediná noc spánku při slabém osvětlení, například z televize, může razantním způsobem narušit procesy v těle. Odborníci zjistili, že vystavení mírnému světlu během spánku je škodlivé pro kardiovaskulární systém, ale může negativně ovlivnit také regulaci glukózy. Bohužel mnoho z nás dnes usíná u televize, aniž bychom si uvědomovali, jaký to pro nás může být problém.

Spát při světle rozhodně není zdravé

V dnešní době mnoho z nás spí s venkovním nebo vnitřním světlem. Vnímáme ho jako přirozenou součást života, ale podle doktorky Phyllis Zeeové z Feinbergovy lékařské fakulty Severozápadní univerzity v Chicagu to tak rozhodně není. Umělé světlo vyzařuje mnoho zařízení (televize, noční lampička), ale pocházet může také ze zdrojů mimo domov (pouliční lampy). Podle autorů odborné studie tímto způsobem spí až 40 procent lidí.

Vliv světla na mozek

Doktorka Zeeová a její tým pracovaly s 20 zdravými lidmi ve věku 18 až 40 let ve spánkové laboratoři. První noc byli v temné místnosti napojeni na přístroje. Zároveň jim byla odebírána krev k měření hladiny melatoninu, který reguluje cirkadiánní cyklus během spánku. Druhou noc byla náhodné části poskytnuta určitá úroveň světla.

Zdroj obrázku: Freepik

Mírné vystavení světlu během spánku způsobilo, že tělo přešlo do mírně bdělého stavu. Tepová frekvence byla vyšší, stejně jako činnost všech ostatních tělesných systémů. Zvýšila se také inzulínová rezistence, což souvisí s vyšším rizikem srdečních chorob nebo cukrovky. To ukazuje, že pravidelné vystavení slabému světlu během spánku může ve skutečnosti zkrátit náš život.

Jak během spánku omezit světlo?

Potřebujete pár tipů, abyste se kvalitně a dostatečně vyspali v naprosté tmě? V první řadě vypněte světlo. Jestli nějaké potřebujete, použijte tlumené světlo na úrovni podlahy. Potom zatáhněte závěsy a žaluzie. Jestli se nechcete během spánku vzdát světla úplně, měli byste vsadit na červené nebo oranžové světlo. Bílé a modré by se ve vaší blízkosti nacházet nemělo, protože příliš stimuluje mozek.

Zdroj: https://news.northwestern.edu/stories/2022/03/close-the-blinds-during-sleep-to-protect-your-health/