Cistit Spary

Špinavé spáry kazí vzhled celé koupelny. Vyčistěte je jednoduše běžnými kuchyňskými surovinami

Spáry mezi kachličkami v koupelně nebo kuchyni se často zanáší různými nečistotami. Z jasně bílých linek se za chvíli stanou zašedlé nebo černé mřížky, které zachytávají plísně a vypadají velmi nevábně. I tu nejkrásnější koupelnu zcela degradují, proto se vyplatí věnovat trochu času jejich údržbě. Nepotřebujete k tomu ani žádné speciální přípravky.

Prášek do pečiva má bělicí účinky

S nečistotou ve spárách si snadno poradí prášek do pečiva. Dokáže je i mírně zesvětlit, má totiž poměrně dobré bělicí účinky, které se dají využít i třeba na prádlo. Navlhčete spáry, potřete je trochou prášku do pečiva a půl hodiny počkejte, aby začal účinkovat. Pak ho omyjte vodou pomocí houbičky nebo starého zubního kartáčku, pokud chcete spáry vydrhnout ještě víc.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet a jedlá soda odstraní špínu, plísně i bakterie. Smíchejte asi 100 ml vody (o něco méně než půl sklenice), stejné množství bílého octa a jeden balíček jedlé sody. Přelijte roztok do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte ho na spáry mezi kachlemi a počkejte asi 40 minut. Pak je vydrhněte zubním kartáčkem a smyjte vlažnou vodou.

Citron je zbaví nečistot

Bělicí účinky má také citronová šťáva, která zároveň odstraňuje nečistoty. Šťávu vylisovanou ze dvou citronů naneste na spárovací hmotu, počkejte deset až patnáct minut a poté ji z kachliček setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Jelikož má citron velmi účinné bělicí vlastnosti, používejte ji pouze na lehké spárovací hmoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Spáry vyčistíte i chlorovanou tekutinou, kterou používáte k čištění toalet. Do nádoby nalijte tuto tekutinu a v poměru 1 : 1 ji smíchejte s vodou. Pak si nasaďte gumové rukavice, namočte do roztoku starý zubní kartáček a rychle vyčistěte zašpiněné spáry. Pokud máte v koupelně okno, otevřete ho, případně nechte otevřené dveře, aby byla koupelna dobře větraná. Tím zajistíte cirkulaci vzduchu a výpary ve vzduchu vám nijak neublíží.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/cleaning-grout/