Vytápění ložnice na vysoké teploty snižuje kvalitu spánku
Mnoho lidí nevědomky vystavuje svoje tělo nepříznivým podmínkám. Mluvíme o spánku s naplno puštěným radiátorem. Ukazuje se, že vysoká teplota a suchý vzduch poškozují nejen zdraví, ale i krásu pleti a vlasů.
Optimální teplota
V zimě, kdy je počasí za okny mrazivé, se mnoho lidí rozhodne nastavit radiátor topení v ložnici na vyšší teplotu, místo toho, aby si raději vyndali další přikrývku nebo se oblékli do teplého pyžama. To však není nejlepší řešení. Spánek v těsné blízkosti příliš teplého radiátoru není pro lidské tělo bohužel příliš vhodný. Předpokládá se, že teplota v ložnici by měla oscilovat mezi 16 a 20 °C. Podle odborníků jsou to nejlepší podmínky pro regeneraci organismu v noci a klidný spánek.
Teplo způsobuje nespavost
V mnoha domácnostech je však v zimě mnohem tepleji, což samozřejmě velmi nepříznivě ovlivňuje správné fungování těla a kvalitu spánku. Následkem toho se mohou objevit poruchy produkce melatoninu a problémy s nespavostí. Spánek u radiátoru totiž přináší velmi často bolesti hlavy, únavu a podrážděnost. To však není konec, protože suchý vzduch navíc velice negativně ovlivňuje sliznice, což následně vede ke kašli, dušnosti a bolestem v krku.
Negativně působí na stav pokožky
Je třeba zdůraznit, že každý má své vlastní návyky týkající se usínání. Někdy je velmi těžké se jich vzdát, takže pokud nechcete radiátor v noci vypínat, stojí za to zvážit přesunutí postele do větší vzdálenosti od něj. Je také důležité důkladně větrat ložnici. Přívod čerstvého vzduchu velmi usnadňuje usínání. Ležíte-li příliš blízko teplého radiátoru, odráží se to pochopitelně negativně na vaší pleti. Mluvíme o silném zarudnutí a dehydrataci pokožky, stejně jako o vzniku jemných vrásek a suchých, prasklých rtech. Kromě toho takové podmínky v ložnici přispívají k rychlejšímu maštění vlasů.
Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/best-temperature-for-sleep