Top View Image Asian Woman Sleeping Alone King Size Bed White Pillows Young Girl Lying Her Bedroom With Eyes Closed Morning Sunlight Shines Room

Vytápění ložnice na vysoké teploty snižuje kvalitu spánku

Mnoho lidí nevědomky vystavuje svoje tělo nepříznivým podmínkám. Mluvíme o spánku s naplno puštěným radiátorem. Ukazuje se, že vysoká teplota a suchý vzduch poškozují nejen zdraví, ale i krásu pleti a vlasů.

Optimální teplota

V zimě, kdy je počasí za okny mrazivé, se mnoho lidí rozhodne nastavit radiátor topení v ložnici na vyšší teplotu, místo toho, aby si raději vyndali další přikrývku nebo se oblékli do teplého pyžama. To však není nejlepší řešení. Spánek v těsné blízkosti příliš teplého radiátoru není pro lidské tělo bohužel příliš vhodný. Předpokládá se, že teplota v ložnici by měla oscilovat mezi 16 a 20 °C. Podle odborníků jsou to nejlepší podmínky pro regeneraci organismu v noci a klidný spánek.

young-woman-waking-up-morning
Zdroj obrázku: Freepik

Teplo způsobuje nespavost

V mnoha domácnostech je však v zimě mnohem tepleji, což samozřejmě velmi nepříznivě ovlivňuje správné fungování těla a kvalitu spánku. Následkem toho se mohou objevit poruchy produkce melatoninu a problémy s nespavostí. Spánek u radiátoru totiž přináší velmi často bolesti hlavy, únavu a podrážděnost. To však není konec, protože suchý vzduch navíc velice negativně ovlivňuje sliznice, což následně vede ke kašli, dušnosti a bolestem v krku.
Negativně působí na stav pokožky

Je třeba zdůraznit, že každý má své vlastní návyky týkající se usínání. Někdy je velmi těžké se jich vzdát, takže pokud nechcete radiátor v noci vypínat, stojí za to zvážit přesunutí postele do větší vzdálenosti od něj. Je také důležité důkladně větrat ložnici. Přívod čerstvého vzduchu velmi usnadňuje usínání. Ležíte-li příliš blízko teplého radiátoru, odráží se to pochopitelně negativně na vaší pleti. Mluvíme o silném zarudnutí a dehydrataci pokožky, stejně jako o vzniku jemných vrásek a suchých, prasklých rtech. Kromě toho takové podmínky v ložnici přispívají k rychlejšímu maštění vlasů.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/best-temperature-for-sleep