Spojte síly s přírodou a klíšťata se vám vyhnou. Domácí repelent je zázrak

Venku se konečně otepluje, ale současně s oteplením přichází i klíšťová sezóna. Myslíte si, že se s nimi setkáte jen v hlubokém lese? Bohužel, do kontaktu s klíšťaty můžete přijít i na své vlastní zahradě. Jak odpudíte tyto ošklivé parazity bez škodlivých chemikálií? Odborníci radí nosit do přírody dlouhé nohavice a rukávy a chránit se před klíšťovou encefalitidou očkováním. To má určitě své opodstatnění. My vám ale poradíme, jak přírodní cestou zajistit, aby si vás klíšťata vůbec nevšimla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní repelenty

1. Vyzkoušejte cedrový olej

Cedrový olej je netoxický přírodní repelent proti klíšťatům a jinému hmyzu. Lze jej nastříkat přímo na oděv nebo pokožku. Je bezpečný pro použití u lidí i domácích zvířat. Cedrový olej nejen odpuzuje klíšťata a další dráždivý hmyz, ale také je zabíjí.

2. Domácí odpuzovač klíšťat

Vyrobte si repelent doma. Jednoduše promíchejte, a než vyrazíte ven, naneste na pokožku směs těchto esenciálních olejů: 9 kapek citronely, 6 kapek tea tree, 6 kapek máty a 1 lžíci mandlového oleje. 

3. Eukalyptový olej

Stačí smíchat hrnek destilované vody s 20 kapkami eukalyptového éterického oleje v lahvičce s rozprašovačem. Před použitím protřepejte a nastříkejte na pokožku, manžety kalhot a boty. Lze použít i na psy.  

Upozornění: esenciální oleje nejsou vhodné k použití u koček. U psů je nutné zředit olej s vodou. I když jsou esenciální oleje pro člověka neškodné, u zvířat jejich použití raději konzultujte s veterinářem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejefektivnější je prevence

Nejefektivnější formou obrany by bylo zcela se klíšťatům vyhnout. To se samozřejmě lépe říká, než dělá. Vyhněte se posezení a ležení přímo v trávě a pod keři. A až příště přijdete z procházky pečlivě zkontrolujte své oblečení a kůži, vykoupejte se a umyjte si pokožku houbou, abyste odstranili případné potulující se škůdce. Pokud s vámi byl pes, zkontrolujte i jeho srst. Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a pozdě odpoledne, takže nejlepší čas na procházku lesem bude kolem poledne.

Zdroj: https://www.farmersalmanac.com/7-natural-tick-remedies-work-27452