Young Beautiful Woman With Sun Shaped Sun Cream Pretty Woman Ready Suntan Treatment Sunscreen Lotion Sun Drawing Woman Shoulder Isolated White Background Close Up

Správná ochrana pokožky ochrání před slunečními paprsky nejen v létě

S létem přicházejí teplé, slunečné dny, na které se už všichni moc těší. Bohužel někdy zůstáváme kvůli radosti nepozorní a častokrát se hned první slunečný den spálíme. Červená, pálící pokožka není ničím zvláštním, ale bohužel může být velmi nebezpečná. Vždy proto myslete na správnou ochranu pokožky a také na pokrývku hlavy, která vás ochrání před nebezpečným úpalem.

Používání opalovacích krémů

Při pobytu na slunci, ať už jste na pláži, u bazénu, nebo jen na zahradě, vždy myslete na správnou ochranu. Kromě zakrývání těla různými oděvy, což nám v teplých letních dnech nemusí být zrovna příjemné, nám bezpečnou ochranu poskytnou opalovací krémy. Při jejich nákupu však buďte velmi pečliví. Na trhu můžete zakoupit různé značky v různých formách. Bohužel ne všechny jsou stejně kvalitní.

Jako první, na co si u opalovacích krémů musíte dát pozor, je výška UVB a UVA filtrů, podobně jako správné SPF. Čím je slunce silnější nebo vaše pokožka náchylnější ke spálení, tím vyšší musíte zvolit hodnotu SPF. Malým dětem se nedoporučují opalovací krémy s nižší hodnotou SPF, než je 50. Máte-li citlivou pokožku, vždy vyzkoušejte opalovací krém jen na malém kousku kůže. Pokud je vše v pořádku a neobjeví se žádná zvláštní reakce, můžete jej bez problémů použít.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná aplikace

Když už myslíme na svou ochranu a používáme opalovací krémy, mnohdy je aplikujeme nesprávně. Jako první je důležité pamatovat na to, že první vrstvu krému byste měli nanést ještě před odchodem z domu, ne až když jste vystaveni slunečním paprskům. Následně byste měli natírání opakovat každých 30 minut. Pokud se koupete, musíte nanášení aplikovat po každé návštěvě vody. Mnohdy si již nanesenou vrstvu otřeme do ručníku.

Velmi důležité je také aplikované množství. Množství doporučené odborníky představuje 2 mg na jeden čtvereční centimetr těla. Abyste si to uměli lépe představit, používá se k měření čajová lžička. Jednoduché pravidlo říká, abyste na oblast hlavy, krku a ramen nanesli přibližně dvě čajové lžičky krému a na zbytek těla přibližně 2 polévkové lžíce. Vždy počkejte, až se krém dobře vstřebá, a až následně jděte na slunce.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/sunburn, https://www.cdc.gov/cancer/skin/basic_info/sun-safety.htm, https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/shade-clothing-sunscreen/how-to-select-sunscreen, https://www.skincancer.org/blog/ask-the-expert-how-much-sunscreen-should-i-be-using-on-my-face-and-body/, https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/shade-clothing-sunscreen/how-to-apply-sunscreen