Správná příprava před topnou sezonou nás uchrání před nepříjemnými zdravotními potížemi

Zima je tady, a proto musíme počítat také s topnou sezónou, která nás rozhodně letos nemine. Již teď klesají teploty k nule, takže teplé deky a tlusté ponožky nebudou stačit, abyste se doma zahřáli. A to znamená jen jediné: je na čase zapnout topení. Než to uděláte, měli byste učinit několik základních kroků, které vás ušetří příznaků alergie nebo astmatu. Díky tomu letos nebudete zažívat kašel, rýmu, škrábání v krku ani bolesti hlavy. Co musíte udělat?

Údržba je základ!

Hodně lidí na to zapomíná, ale radiátory, kamna i elektrická topidla jsou zařízení, která potřebují stejnou péči jako jiná zařízení u vás doma. Přes léto ovšem na topení nemyslíme, a proto jsou s nástupem zimy velmi znečištěná. Když jejich údržbu zanedbáte, můžete se těšit na nepříjemné zdravotní potíže. V radiátoru i na kamnech se drží hodně prachu, který se po zatopení přesune do vzduchu, a budete veškeré nečistoty dýchat. A to rozhodně není dobré.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je dobré mít po ruce?

V první řadě byste si měli sehnat správné mycí prostředky. Prach může být velmi těžké odstranit, a to zejména v koupelně a kuchyni, kde je zařízení vystaveno mastnotě a vlhkosti. Z tohoto důvodu je dobré si pořídit univerzální čistič, ale také odmašťovací přípravek, který vám pomůže s mastnotou. Tyto prostředky samozřejmě nemusíte používat jen na topení, ale skvěle s nimi vyčistíte také kuchyňský sporák.

Pro čištění radiátorů budete potřebovat hadřík z mikrovlákna, ale také speciální kartáč na radiátory, díky kterému se dostanete i na těžko přístupná místa a ušetříte si hodně práce, času a úsilí. Tento pomocník vám pomůže se dostat do každé dutiny, mezi žebra radiátoru a na další těžko dostupná místa. Na klasická kamna jsou nejlepší stírací rukavice, které přitahují prach jako magnet. Díky tvaru rukavice navíc očistíte prach nejen z rovných ploch, ale také z trubek.

Zdroj: http://www.johnsplumbinghvac.com/blog/10-tips-to-prepare-you-for-the-winter-heating-season/