Beautiful Young Woman With Dog

Správné porozumění řeči psího těla zlepší komunikaci s mazlíčkem

Psi mají svůj vlastní složitý jazyk, komunikují prostřednictvím kombinace držení těla, výrazů a vokalizace. Porozumění řeči jejich těla je zásadní pro efektivní komunikaci a budování pevných vazeb s našimi psími společníky. Řeč těla psů je však často nesprávně interpretována, což vede k nedorozuměním a potenciálním konfliktům. V tomto článku představíme některé z nejčastějších chybných interpretací řeči psího těla a odhalíme jejich skutečný význam.

Vrtění ocasem

Špatná interpretace: Vrtění ocasem je u psů všeobecně vnímáno jako známka štěstí a přátelskosti. Není tomu však vždy tak. Vrtící ocas může naznačovat různé emoce v závislosti na poloze, rychlosti a doprovodných polohách těla.

Skutečný význam: Široký, volný pohyb s uvolněným držením těla obecně naznačuje šťastného a přátelského psa. Vysoké a strnulé vrtění, často doprovázené napjatým tělem, však může signalizovat strach, úzkost nebo potenciální agresi. Ocas zastrčený mezi zadníma nohama obvykle znamená strach nebo podřízenost.

Zívání

Nesprávná interpretace: Mnoho lidí předpokládá, že zívání u psů je známkou ospalosti nebo nudy.

Skutečný význam: Psi zívají z různých důvodů a ne vždy souvisí s únavou. Zívání může být známkou stresu, úzkosti, nebo dokonce pokusu o rozptýlení napětí během sociálních interakcí. Rozpoznání kontextu a doprovodné řeči těla jsou zásadní pro určení skutečného významu psího zívnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Vrčení

Nesprávná interpretace: Vrčení je u psů často považováno za znak agrese.

Skutečný význam: Zatímco vrčení může být skutečně spojeno s agresí, je to také zásadní varovný signál, že se pes cítí ohrožený nebo nepohodlně. Vrčení slouží jako forma komunikace k vyjádření nelibosti nebo touhy po prostoru. Je nezbytné respektovat hranice vrčícího psa a řešit základní příčinu spíše než trestat nebo ignorovat varovné signály.

Lehnutí si při kontaktu s jiným psem

Nesprávná interpretace: Často můžete slyšet, jak si majitel psa, který si lehne, říká, že je to výraz odevzdání, pozvání ke hře nebo čekání na pozdrav. 

Skutečný význam: Důvodů pro lehnutí psa při kontaktu s jiným psem může být několik, ale nejčastěji je důvodem touha se co nejvíc oddálit druhému psu a dát mu najevo, že nestojí o vzájemný kontakt. Pes se také může bát psa, který k němu jde, a dává tak svému páníčkovi najevo, že se v této situaci necítí dobře.  

Zdroj: https://www.akc.org/expert-advice/advice/how-to-read-dog-body-language/