pretty-smiling-girl-laundry-room

Správné používání a pravidelná údržba prodlouží životnost pračky

V dnešní době už pračku bereme jako běžnou součást domácnosti. Naše babičky a generace dávno před nimi takový luxus ani zdaleka neměly. Jak tedy zajistit, aby nám pračka vydržela více než několik let a nemuseli jsme tak náhle shánět novou či prát prádlo v potoce nebo na valše? Postačí dodržet pár zásad. Které to jsou? Právě to se dozvíte v dnešním článku, čtěte dál.

Nepokoušejte štěstí, nepřeplňujte buben

Základem toho, že vám pračka vydrží dlouho, je zejména to, že ji budete správně používat. To znamená, že byste neměli dělat nic, co vám návod nedoporučuje. Častou chybou je například přeplňování bubnu. Tato praktika má přitom hned několik nedostatků. V prvé řadě je dobré si uvědomit, že každá pračka má jiný váhový limit. Ten má na sobě většinou napsaný. Pokud ji naplníte víc, může se stát, že buben přetížíte anebo úplně strhnete. V lepším případě se pouze prádlo nevypere správně. Zároveň tímto způsobem spotřebováváte zbytečně moc elektřiny a vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelná a správná údržba je základ

Stejně jako u každého jiného přístroje hraje velkou, možná dokonce největší roli údržba. Velmi podstatné je, aby probíhala pravidelně. Začít můžete hned tím, že pračku alespoň jednou do měsíce pustíte na prázdno, a to ideálně na co nejvyšší teplotu. Přístroj se tak pročistí. Přidat do cyklu můžete i speciální prostředky či ocet. Oboje pomůže i v boji proti vodnímu kameni. Alespoň jednou za dva měsíce byste ale měli provést údržbu větší. Zaměřte se především na filtry, které je dobré odvápnit, odmočit a opláchnout. Nádržky na prací prostředky také vyčistěte a rozhodně v žádném případě nezapomínejte na dvířka pračky či gumu kolem nich. Právě v těchto místech se poměrně často tvoří plíseň. Také může dojít k zaseknutí čehokoli do těsnění a dvířka nebudou správně doléhat, což by mohlo způsobit vyplavení domácnosti.

Zdroj: https://www.statefarm.com/simple-insights/residence/steps-for-maintaining-your-washing-machine