High Angle Cozy Bed Arrangement

Správné praní udrží lůžkoviny dlouhé roky krásné

Zalehnout po náročném dni do voňavé postýlky a do příjemně měkkého ložního prádla? Takový závěr dne patří k příjemným okamžikům, navíc čisté ložní prádlo posiluje zdraví a je známkou čistoty celé domácnosti. Jakým způsobem ale pečovat o ložní prádlo? Prát se musí na vhodnou teplotu, aby nedošlo k poškození tkanin. Na co dalšího si dát pozor při praní a péči o prostěradla, povlaky na deky a polštáře? S těmito radami bude radost usínat.

Pravidelná výměna lůžkovin

Jak často převlékat postele? Lůžková hygiena má velký dopad na lidské zdraví, protože na textiliích se zachytávají prachové částice, roztoči i pot. Znečištěné látky mohou vést k rozvoji alergií, astmatu nebo akné, protože citlivá pleť se přímo dotýká povlaků. To jsou důvody, pro které experti doporučují výměnu alespoň jednou měsíčně, ale v létě při vysokých teplotách i jednou týdně. Navíc je potřeba prát i samotnou deku a polštáře jednou za tři měsíce.

Zdroj obrázku: Freepik

Lůžkoviny se perou zvlášť

Svléknout a dát prát s ostatním prádlem? V žádném případě, lůžkoviny se musí prát zvlášť, nadto se musí rozdělit na světlé a tmavé kusy. Povlaky se doporučuje prát naruby se zapnutými zipy a knoflíky. Buben pračky se nesmí přeplnit, protože jinak zůstane prádlo nevyprané, současně se ve vláknech zachytí ještě zbytky pracího prášku. A jaký vybrat program, aby bylo prádlo dokonale vyprané? Zásadní údaje jsou uvedené na štítku od výrobce.

Pravidlo 60 stupňů Celsia

U lůžkovin hraje nejzásadnější roli teplota, na kterou se tyto textilie perou. Vždy je třeba zohlednit materiál, bavlna a len se doporučují prát na 60 stupňů Celsia, při praní flanelu pak volit 40 stupňů Celsia, letní povlečení z mikrovlákna pak na programy v rozmezí 30 až 50 stupňů Celsia. U lnu je třeba se vyhnout bělidlům nebo aviváži. Namísto kupovaných přípravků je pak možné použít směs bílého octa či přidat pár kapek oblíbeného vonného oleje.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-wash-bed-linens-2146290, https://health.clevelandclinic.org/how-often-should-you-wash-your-bed-sheets/, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-dirty-sheets-skin-problems, https://www.homesandgardens.com/interior-design/bedrooms/how-to-wash-bed-sheets